W salonach wykształconych kobiet spotykali się poeci, politycy, arystokraci i mieszczanie obu płci. Wspólne zainteresowanie tematami literacko-filozoficznymi pomagało w przełamaniu granic, granic między mężczyznami i kobietami, między poszczególnymi zawodami, wyznaniami i regionami.
- W ramach projektu dla Euroregionu Pro Europa Viadrina, muzeum Kleista i Collegium Polonicum razem z pozostałymi polskimi i niemieckimi partnerami zgłębiali polskie i niemieckie pytania, jak doszło do powstania salonów literackich i co dziś one oznaczają. Wystawa w języku polskim i niemieckim opowiada historię tych różnorodnych ponadgranicznych kontaktów i stawia pytanie, jak dziś można skorzystać z tej tradycji - powiedziała Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.
Po otwarciu wystawy odbędzie się wieczór poezji Wisławy Szymborskiej, połączony z dyskusją na temat twórczości polskiej noblistki. Można będzie także obejrzeć wystawę "Karl Dedecius i polscy nobliści". Spotkanie odbędzie się w bibliotece Collegium Polonicum.
Program (9.11):
- 18:00 - otwarcie wystawy "Salony i dworki literackie po obu stronach Odry"
- 18:20 - salon literacki u Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję"
Organizatorami spotkania są: Muzeum Kleista we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum. Goście salonu: Agnieszka Brockmann, Beata Halicka, Anette Handke.