Już w najbliższą środę w Collegium Polonicum odbędzie się finisaż wystawy "Nowa Marchia. Spotkanie z historycznym krajobrazem kulturowym". W trakcie imprezy zostanie zaprezentowana książka pt. "Wędrówki między Odrą a Drawą. Spotkanie z Nową Marchią".
Książka prezentuje historię i zabytki dawnej zaodrzańskiej Nowej Marchii. Ukazuje 28 miejscowości z ich przeszłością, opisem zabytków, a także praktycznymi informacjami dla zwiedzających. Autorami tekstów są polscy i niemieccy wybitni znawcy historii i sztuki Nowej Marchii: Zbigniew Czarnuch, Christian Gahlbeck, Markus Jager, Jarosław Jarzewicz, Witold Pronobis, Paweł Rutkowski, oraz Werner Vogel.
Wystawa, która zakończy się w środę, przedstawiała architektoniczne perełki niemieckiej kultury na terenie tzw. Nowej Marchii. Na 25 tablicach pokazano wybrane aktualne i historyczne ilustracje miast, klasztorów, pałaców i dworków. Aktualne fotografie wykonał poczdamski fotograf Mathias Marx. Autorem koncepcji wystawy, powstałej na zlecenie Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa) oraz Domu Historii Brandenburgii i Prus (Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte) w Poczdamie, jest historyk Paweł Rutkowski.
Nowa Marchia
Historyczna kraina, położona między Brandenburgią, Pomorzem, Wielkopolską i Śląskiem, do 1945 roku należąca niemal nieprzerwanie do Niemiec, została przez Niemców zapomniana, a przez Polaków jeszcze nie do końca odkryta. Nowa Marchia to zróżnicowany krajobraz i wtopione w niego ślady bogatej przeszłości interesującej teraźniejszości: miasta, miasteczka i wsie, pałace, dwory i parki, kościoły i klasztory. Niektóre zachowały się w swej – często jeszcze średniowiecznej – krasie, inne przetrwały do dziś jako mniej lub bardziej zachowane ruiny. Dziś Nowa Marchia jest częścią polskiego województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego i należy do polsko-niemieckiego Euroregionu Viadrina.
Finisaż odbędzie się 24 października (środa) o godzinie 16.00 w Collegium Polonicum.
UWAGA! Prezentacja odbędzie się w języku niemieckim. Organizatorzy nie zapewniają tłumaczenia na język polski.