W trakcie uroczystości grupa studentów zaprezentowała polsko-niemiecki dialog, umożliwiając tym samym skonfrontowanie członkom Akademii znajomości języków obcych. Dodatkowo na scenie pojawił się zespół z Rzepina, który zaprezentował utwory folklorystyczne oraz układy taneczne.
Henryk Rączkowski, szef Akademii Seniorów
Akademia Seniorów powstała latem 2000 roku z inicjatywy stowarzyszenia "Projekt: Polsko-Niemiecka Historia”, którą wsparły Rady Seniorów z Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Wielu badaczy pogranicza określa ją mianem "mostu" porozumienia obu narodów - polskiego i niemieckiego. Akademia to jednak przede wszystkim miejsce spotkań dla nieco starszych mieszkańców obu miast. W zajęciach bierze udział średnio 100 osób. Seniorzy uczą się języka, poznają historię i kulturę swoich sąsiadów.
W trakcie roku akademickiego organizowane są wykłady, otwarte dla każdego, kto chciałby w nich wziąć udział. Przynależność do Akademii nie wiąże się z żadnymi formalnościami ani kosztami. Collegium Polonicum i Uniwersytet Viadrina nieodpłatnie udostępniają seniorom sale wykładowe, a referenci i ich tłumacze (każde zajęcia są dwujęzyczne) nie pobierają honorariów.