Od środy w Collegium Polonicum można oglądać wystawę "Lomografia", która przedstawia kilkaset zdjęć wykonanych przez entuzjastów lomografii, techniki fotograficznej starającej się uzyskać nowatorskie efekty wizualne, przy wykorzystaniu właściwości światła i kliszy.
Określenie "Lomografia" pochodzi od nazwy radzieckiego fotoaparatu Lomo. Fotografowie posługujące się tą techniką, robią zdjęcia głównie za pomocą analogowych aparatów (z lat 60-70 i nowocześniejszych), starając się uzyskać efekty wizualne bez pomocy komputera. Styl lomografii charakteryzuje się ekspresją barw, spontanicznością, ruchem i emocjami.
- Lomografia odkryła dotychczas niedoceniane specyficzne możliwości analogowej (a później i cyfrowej) fotografii. Od soczystych kolorów i unikalnej atmosfery począwszy, a na rozdzielczości obrazu, nieostrościach i zaakceptowaniu błędów technicznych kończąc. Być może najważniejszą cechą tej fotografii jest nieskończona ilość możliwości i technik - informują organizatorzy wystawy.
Lomografia pobudza kreatywne myślenie, oraz artystyczne podejście do życia. Pozwala każdemu zaprezentować swój własny, indywidualny mały świat, który, połączony z innymi tworzy najbardziej autentyczny i najbardziej kolorowy obraz naszej rzeczywistości.
Autorami zaprezentowanych zdjęć są pracownicy i studenci Collegium Polonicum. Wystawa potrwa do końca sierpnia br. W imieniu organizatorów zapraszamy!
[fot. Public Relations CP]