Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Od 10 października w foyer Collegium Polonicum można będzie oglądać wystawę pt. “Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. Wystawa opowiada o codziennym życiu ludzi polsko-niemieckiego pogranicza w latach 1922-1939.

Wystawa, po raz pierwszy zaprezentowana w listopadzie 2007 roku, powstała z okazji 85 rocznicy wytyczenia polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Słubicka prezentacja powstała przy współpracy pierwotnych pomysłodawców z Katedrą Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

wystawa_cp
Głównym celem wystawy jest przybliżenie szerszym kręgom, przede wszystkim młodzieży, tego prawie całkowicie zapomnianego rozdziału górnośląskiej, a co za tym idzie także wspólnej, polsko-niemieckiej historii. Wystawa prezentuje życie codzienne w byłym rejonie przygranicznym, materialne i niematerialne pozostałości granicy, która dzieliła ten region w latach 1922-1939. Przebieg linii granicznej jest przedstawiony za pomocą map i materiału zdjęciowego.

- Cieszymy się, że możemy zaprezentować wystawę w Collegium Polonicum w Słubicach, które to jest przykładem historii polsko-niemieckiego pogranicza w jakże innej historycznie epoce. Dla mieszkańców dzisiejszego regionu granicznego wokół Słubic i Frankfurtu nad Odrą ta historia z ubiegłego wieku daje możliwość porównania jej z własnymi doświadczeniami i życiem codziennym, jeśli chodzi o postrzeganie granicy oraz postępujące jej przezwyciężanie - poinformowała Ewa Bielewicz-Polakowska, rzecznik prasowy CP.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.