Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza na prezentację polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce” pod redakcją dr Ryszarda Kupidury.
Dr Ryszard Kupidura jest adiunktem w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2023 roku wydał on dwa tomy esejów: „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy”.
Dwujęzyczne, polsko-ukraińskie publikacje, powstały w wyniku konkursu literackiego „Mój pierwszy i sto pierwszy dzień w Polsce”. Zawierają one teksty opisujące doświadczenia ukraińskich migrantów w Polsce w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie.
Konkurs przeprowadzono w ramach projektu „Oswajanie europejskiej przestrzeni kulturowej: Niemcy, Polska i Ukraina we współczesnym migracyjnym dyskursie literackim”, zrealizowanego dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.
W prezentacji oprócz autora publikacji, udział weźmie prof. dr Ievgeniia Voloshchuk, koordynator naukowy Centrum Badań nad Literaturą i Migracją im. C.G. Chiellino. Dyskusję moderować będzie dr Agnieszka Brockmann, kierownik Biblioteki Collegium Polonicum.
Wydarzenie zorganizowane przez Centrum Badań nad Literaturą i Migracją im. C.G. Chiellino, Bibliotekę Collegium Polonicum oraz Fakultet Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podczas prezentacji będzie można kupić prezentowane książki.
Prezentacja odbędzie się 27 czerwcao godz. 17:00 w Bibliotece Collegium Polonicum. Wstęp wolny. Języki wydarzenia: polski i ukraiński.