Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spotkanie fotograficzne w Galerii OKNO z udziałem prof. Marka Późniaka

Galeria Okno zaprasza na kolejne spotkanie z fotografią. Tym razem jej miłośnicy będą mieli okazję nie tylko obejrzeć wystawę autorstwa Marka Późniaka pt. „Czarnkowskie historie”, ale i wziąć udział w organizowanych przez niego warsztatach „Spotkanie z solarigrafią".

Warsztaty

Warsztaty „Spotkanie z solarigrafią"odbędą się 13 czerwca o godz. 17:30 w Galerii Okno.

Solarigrafia to technika malowania słońcem na papierze czarno-białym, pokrytym solami srebra, która pozwala uzyskać barwny obraz. Warsztaty będą obejmować: przykłady wykorzystania solarigrafii w sztuce, omówienie techniki, naświetlanie i obróbkę negatywów soligraficznych, przygotowanie camery obscury do wykonania 30-dniowego naświetlenia.

Zapowiedź organizatorów

Warsztaty będą składać się z 2 etaptów. Najpierw naświetlimy pierwsze zdjęcia i wykonamy z nich skany, a następnie w Photoshopie przygotujemy prace do wydruku. Ze względu na długi czas naświetlania negatywu na papierze (około 30 minut) po wprowadzeniu i pierwszej próbie wymagana będzie praca indywidualna w celu przygotowania kolejnych zdjęć.

Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 604588465. Udział jest bezpłatny, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wystawa

Wernisaż wystawy Marka Poźniaka pt. „Czarnkowskie historie” odbędzie się 14 czerwca o godz. 18.00 w Galerii OKNO. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Tak autor powiedział o wystawie.

Co może zrobić fotograf, który swoje miasto rodzinne opuścił w latach siedemdziesiątych? Czarnków jest małym wielkopolskim miasteczkiem, malowniczo położonym na wzgórzach morenowych wzdłuż Noteci. Słynie z niemal tysiącletniej historii. Mój „kraj lat dziecinnych”… Powroty bywają wielkie i głośne lub niezauważalne i ciche. Czasami fizyczne, czasami tylko mentalne, ale nigdy nie towarzyszy im obojętność. Emocje i cele powracających bywają różne, tak jak różne bywają ich losy. Czas między wyjazdem a powrotem, czas nieobecności to także, a może przede wszystkim, czas odkrywania nowych horyzontów.

Trzydzieści lat temu, w 1992 roku, przygotowując wystawę fotograficzną, na której znalazło się 800 moich fotografii z okazji 800-lecia istnienia grodu, fotografowałem architekturę. Było to niewątpliwie ciekawe zadanie, gdyż zabudowa Czarnkowa to mieszanka różnych stylów, przede wszystkim pruskiego i holenderskiego. W czasie wędrówek z aparatem fotograficznym po ulicach, odczułem jakiś dominujący niedosyt, nieokreślony brak – deficyt wszak wyzwala wyobraźnię. Po chwili zastanowienia zrozumiałem, że mury, choćby najbardziej dostojne, to nie wszystko. Architektura jest cieniem przeszłości, a mnie potrzebny był promień nadziei i spojrzenie w przyszłość, potrzebna była żywa tkanka. I pierwsza myśl – sfotografować mieszkańców miasta. Druga myśl – sfotografować dzieci, małych mieszkańców miasta, które za jakiś czas będą o nim stanowić.

SONY DSC

Marek Poźniak

Urodził się w znaku bliźniąt. Studiował elektrotechnikę, pedagogikę, fizykę i fotografię. W roku 2006 przeprowadził z sukcesem przewód doktorski w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2018 r. jest profesorem. Wykładał na Uniwersytecie Technicznym w Karlsruhe, uniwersytetach w Mumbaju, Bogocie, Jerozolimie i Berlinie oraz w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W pracy twórczej zajmuje się eksploracją nowych rozwiązań technologicznych na użytek sztuki. Ważna w jego pracy jest koncepcja, a następnie jej realizacja. Jest autorem 20 wydawnictw artystycznych i ok. 100 wystaw na całym świecie.

https://marekpozniak.de/

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.