Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
O historii chóru Adoramus opowiada Barbara Weiser-Lada

Dokładnie 30 października 1990 roku powstał Chór Kameralny Adoramus. Z tej okazji 12 listopada odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy. O nim oraz ciekawej historii chóru rozmawiamy z jego założycielką, twarzą, motorem napędowym i dyrygentką, czyli Barbarą Weiser-Ladą.

Kto tworzy chór, który powstał 33 lat temu?

Członkami chóru od zawsze byli i są przede wszystkim mieszkańcy Słubic i gminy. To m.in. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy różnych profesji. Od początku istnienia Adoramus może cieszyć się również zainteresowaniem chórzystów z Frankfurtu nad Odrą. Dzięki temu nasz chór przyjął status chóru międzynarodowego.

Ile osób przewinęło się przez waszą grupę?

Jeśli dobrze policzyć, to w naszym chórze przez te 33 lata śpiewało ponad 1000 osób! Warto zaznaczyć, że część z nich poszła krok dalej i związała swoją przyszłość z muzyką oraz aktorstwem. Są to wokaliści, którzy koncertują w renomowanych operach, teatrach muzycznych w kraju i za granicą. Warto wymienić tu takie nazwiska jak Patryk Rymanowski, Grzegorz Sobczak, Wojciech Kuczyński, Paweł Wiencek, Eryk Rymanowski, Bartosz Borula, Magdalena Iłowska, Katarzyna Penkala czy Mateusz Grabowski.

Gdzie przez ten czas występowaliście?

Od 33 lat koncertujemy w Polsce, w całej Europie, Skandynawii oraz w krajach Azji. Jesteśmy laureatami wielu konkursów międzynarodowych oraz wydarzeń kulturalnych na świecie. Uczestniczymy w wydarzeniach miasta i gminy Słubice, śpiewaliśmy min. dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego podczas jednej z inauguracji Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Każdego roku uświetniamy uroczystości inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum. Reprezentowaliśmy Polskę podczas wielkiego historycznego spotkania politycznego w Reichstagu w Berlinie. Od wielu lat jesteśmy zapraszani przez Brandenburską Orkiestrę Państwową do udziału w inauguracjach kolejnych sezonów artystycznych.

Czy chór ma na swoim koncie jakieś nagrody lub wyróżnienia?

Na przestrzeni lat było ich wiele, z każdego jesteśmy bardzo dumni, ale jedno jest dla nas szczególnie cenne. W 2008 roku Adoramus został odznaczony przez Europejską Fundację Kultury „Pro Europa” z Bazylei. Nagrodę odbieraliśmy w zaszczytnym towarzystwie Władysława Bartoszewskiego, ówczesnego sekretarza stanu w kancelarii premiera, oraz Adama Michnika, ówczesnego redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Chór w swojej działalności wykracza poza strice muzyczną działalność

Tak. Adoramus nie tylko rozwija muzycznie, ale niejednokrotnie spełnia też rolę wychowawczo-pedagogiczną dla najmłodszych jego uczestników. Ponadto jesteśmy inicjatorami wielu wydarzeń artystycznych w naszych Słubicach. Warto wymienić tu choćby Koncert Noworoczny, Festiwal Musica Autumna i inne. Kiedy zaczynaliśmy naszą działalność, koncerty odbywały się w towarzystwie nielicznej publiczności, obecnie sale koncertowe dosłownie „pękają w szwach”. To nas niezwykle cieszy.

Jakie będą wyglądać obchody 33-lecia chóru?

Koncert, który odbędzie się 12 listopada w Collegium Polonicum, to będzie zwieńczenie naszego jubileuszu. Tematem koncertu tym razem będzie polska muzyka rozrywkowa z lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Przyzwyczailiśmy naszą publiczność do percepcji muzyki poważnej. Tym razem chcielibyśmy, aby wszyscy uczestniczyli czynnie w naszym koncercie śpiewając, nucąc utwory, które wszyscy znamy. Oczywiście towarzyszyć nam będzie zaprzyjaźniona z nami od wielu lat Orkiestra Symfoników Bydgoskich. Zapraszamy wszystkich do przyjścia na koncert i wspólnej zabawy.

Dziękuję za rozmowę.

---

Gdzie i kiedy odbędzie się koncert? Jak kupić bilety? Więcej o wydarzeniu przeczytacie TUTAJ.

adoramus 33 lecie

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.