Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gypsy Music Festival

To już w tę sobotę! Słubice będą gospodarzem pierwszego w Polsce festiwalu romskiej muzyki filmowej - Gypsy Music Festival. Jego integralną częścią będzie pokaz filmów wraz z towarzyszącą im muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Symfoników Bydgoskich.

Chodzi o film „Bandyta” w reżyserii Maciej Dejczara, do którego muzykę skomponował Michał Lorenc oraz polsko-amerykańską produkcję „I skrzypce przestały grać” w reżyserii Alexandra Ramati.

bandyta

Bandyta

Początek lat 90. XX wieku. Brute - pół Anglik, pół Polak, ciemny typ i recydywista, zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii. Bliski kontakt z ciężko skrzywdzonymi przez los dziećmi staje się dla niego początkiem wewnętrznej odnowy. Wkrótce odkrywa, że wybrane dzieci są sprzedawane na Zachód. Uzyskane w ten sposób pieniądze rzekomo mają zapewnić godziwą egzystencję pozostałym pensjonariuszom szpitala. W rzeczywistości jednak służą znacznie mniej szlachetnym celom.

skrzypce

I skrzypce przestały grać

Jest rok 1943. Mirgowie, Romowie z Warszawy, dowiedziawszy się o narastających represjach hitlerowskich wobec Romów, przybywają do Brześcia by ostrzec mieszkających tu rodaków i nakłonić ich do ucieczki na Węgry. W tym samym czasie, Niemiec Krüger proponuje społeczności romskiej przeniesienie na inny teren, gdzie mogliby pracować dla dobra III Rzeszy. Mimo różnic zdań rada starszych postanawia przedrzeć się na Węgry.

---

Festiwal odbędzie się 28 października o godz. 18:00 w auli Collegium Polonicum. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Bilety w cenie 99 zł są wciąż dostępne – w kasie Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury oraz pod nr telefonu +48508899816.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.