Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Narodowe czytanie

Za nami XII edycja Narodowego Czytania, które odbyło się w pierwszym tygodniu września w całej Polsce. Do wspólnego czytania przyłączyły się także Słubice.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja, którą zainicjował w 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski. Jej głównym celem jest propagowanie polskiej literatury pięknej, która jest jednym z kluczowym elementów polskiego dziedzictwa kulturowego.

W naszym mieście za jej przygotowanie odpowiada Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach. 8 września w ogrodzie bilbioteki była prezentowana powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To utwór, który ukształtował świadomość patriotyczną wielu pokoleń Polaków, podejmujący m.in. problemtykę Powstania Styczniowego. 

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu - napisał prezydent Polski Andrzej Duda w liście do uczestników wydarzenia, odczytanym przez dyrektorkę biblioteki Agnieszkę Mińską.

Wśród gości słubickiego czytania byli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji (w tym zastępczyni burmistrza Słubic Adriana Dydyna-Marycka oraz wicestarosta słubicki Robert Włodek), młodzież ze słubickich szkół, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki i oczywiście wszyscy chętni miłośnicy książek. Miłą niespodziankę sprawili podopieczni Domu Seniora, którzy wraz z artystami z grupy Bohema przygotowali inscenizację fragmentu powieści.

 - Słoneczna aura, plenerowy charakter spotkania i nastrojowa muzyka pozwoliła wszystkim zebranym przenieść się oczami wyobraźni do nadniemieńskiej przyrody opisanej z tak niezwykłym kunsztem przez autorkę powieści. Mamy nadzieje, że wspólne czytanie sprawiło gościom wiele przyjemności i zachęci do sięgania po dzieła polskiej literatury – relacjonuje biblioteka.

Zainteresowanie twórczością E. Orzeszkowej nie skończyło się tylko na wspólnym czytaniu. W bibliotece stanęła wystawa prac z konkursu na ilustrację do „Nad Niemnem”, którą przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słubicach. Pojawiła się też osobna wystawa poświęcona samej autorce.

Narodowe Czytanie wróci do Słubic za rok, kiedy to będzie prezentowany „Kordian” Juliusza Słowackiego. – Liczymy, że spotkamy się ponownie, może nawet w większym gronie – zachęcają organizatorzy.

Poniżej zdjęcia z Narodowego Czytania udostępnione przez gminę Słubice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.