Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jarosław Kurski

Collegium Polonicum zaprasza na spotkanie autorskie z Jarosławem Kurskim, pisarzem, dziennikarzem, zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej”, byłym rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Tematem spotkania będzie jego książka pt. "Dziady i dybuki".

Rozmowę, która będzie miała miejsce w czwartek 25 maja br. o godz. 18.15 w sali konferencyjnej Collegium Polonicum poprowadzi Lidia Zessin-Jurek (Czeska Akademia Nauk).

Jarosław Kurski jest dziennikarzem, zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Jego najnowsza książka pt. "Dziady i dybuki” to reporterski zapis niemal detektywistycznej pracy mającej na celu rekonstrukcję mocno poszarpanego przez historię drzewa genealogicznego jego rodziny.

Dzieciństwo mamy autora upłynęło na tzw. Kresach (dziś: Ukraina), on sam wychował się otoczony pozostałościami niemieckich napisów w Gdańsku, gdzie w młodym wieku został rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy w kluczowym momencie obejmowania przez niego prezydentury. Na kartach książki pojawia się plejada ważnych dla historii Polski postaci. Z rodzinnego autoportretu autora wyłania się klasowa (ziemiaństwo, chłopstwo, mieszczaństwo) oraz etniczna (polska, żydowska, niemiecka) mieszanka, która formowała polską warstwę inteligencji.

Czy wyznanie, że część znamienitych przodków autora miała żydowskie pochodzenie jest w Polsce nadal odważnym coming-outem? Jarosław Kurski stawia odważne pytania na temat tożsamości grupowej i w szczególności narodowej.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich słubiczan do wysłuchania rozmowy i udziału we wspólnej dyskusji o tym, kto właściwie jest Polakiem, i gdzie jest Polska – zachęca Tomasz Stefański z Collegium Polonicum.

Spotkanie odbędzie się 25 maja o godz. 18:15 w sali konferencyjnej Collegium Polonicum. Poprowadzi je Lidia Zessin-Jurek z Czeskiej Akademii Nauk, a o wprowadzenie zadba prof. Annette Werberger. Rozmowa odbędzie się w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język niemiecki.  Wstęp wolny.

Patronat nad wydarzeniem objął Europejski Uniwersytet Viadrina.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.