Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaprasza do poznania bliżej Tadeusza Różewicza, wybitnego poety i jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego pokolenia powojennego. Uczelnia przygotowała specjalną wystawę oraz spotkanie z jego fotografem i biografką.
Wystawę „Różewicz - poeta, który inspiruje” będzie można oglądać od 22 listopada przed biblioteką w budynku głównym Viadriny (Hauptgebäude) przy Große Scharrnstraße 59 we Frankfurcie.
Wystawa przedstawia kolekcję zdjęć autorstwa Adama Hawałeja, która zostały wydane również w formie książki pt. „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja”. Wystawa jest o tyle szczególna, bo Tadeusz Różewicz niechętnie pozwalał się fotografować. Zdjęcia pochodzą z lat 1986-2014.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie będzie rozmowa z udziałem fotografa oraz dziennikarki i biografki T. Różewicza Magdaleny Grochowskiej. Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz. 16.00 w sali Senatsaal (HG 109) w budynku głównym Viadriny. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na język niemiecki i transmitowana na żywo w internecie. Po rozmowie fotograf oprowadzi gości po wystawie.
Adam Hawałej to fotograf prasowy i teatralny pracuje również jako fotoreporter, a za swoje zasługi został uhonorowany m.in. odznaką Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej w 2012 roku oraz Nagrodą im. Tadeusza Szweda przyznaną przez Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Magdalena Grochowska to dziennikarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Przez pięć lat pracowała nad biografią „Różewicz. Rekonstrukcja”. Jej dzieło pokazuje dramat człowieka naznaczonego przez wojnę, który zrewolucjonizował polską poezję.
---
Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Fundację im. Karla Dedeciusa oraz Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.