Uniwersytet Europejski Viadrina zaprasza na wystawę „Ausgewiesen! Historia Polenaktion 1938” w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą. Wystawa opowiada historię Żydów wypędzonych z Niemiec do Polski rok przed wybuchem II wojny światowej.
28 października 1938 r. w Rzeszy Niemieckiej aresztowano i deportowano do Polski 17 tys. Żydów z polskim obywatelstwem. Ponad 8 tysięcy wypędzonych trafiło do Zbąszynia, gdzie przebywali do 10 miesięcy w prowizorycznych noclegowniach, zanim pozwolono im wyjechać do krewnych w głębi Polski lub wyemigrować za granicę.
To wydarzenie i jego konsekwencje upamiętnia wystawa „Ausgewiesen! Historia Polenaktion 1938” w Kościele Mariackim (Marienkirche) we Frankfurcie nad Odrą, która zostanie otwarta 28 października i będzie pokazywana do 27 listopada na zaproszenie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Instytutu Historii Stosowanej.
Wystawa prezentuje historię sześciu żydowskich rodzin z Berlina przed, w trakcie i po 28 października 1938 r. Na potrzeby prezentacji we Frankfurcie nad Odrą pierwotna wystawa została uzupełniona o losy frankfurtczyka Eliasza Rammera, które opracował prof. dr Werner Benecke i zespół jego profesury Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.
Wystawa prezentowana we Frankfurcie nad Odrą jest rozwinięciem wystawy Aktives Museum Faschismus und Widerstand in Berlin e. V. i Instytutu Studiów Wschodnioeuropejskich na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, która była pokazana w Berlinie w 2018 roku.
Uroczyste otwarcie zaplanowano 28 października o godz. 16.00, w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina przy Logenstraße 11. Otwarciu będą towarzyszyć przemówienia zaproszonych gości.
Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Wystawie będzie towarzyszył cykl wydarzeń dodatkowych.
środa, 9 listopada 2022 r., godz. 14.00-15.30, kościół Mariacki - oprowadzanie po wystawie z kuratorką dr Aliną Bothe (w języku niemieckim)
środa, 9 listopada 2022 r., godz. 16.00-18.00, Logensaal, Logenstraße 11 - wykład w ramach kolokwium Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce z udziałem prof. dr. Wernera Benecke i dr Aliny Bothe (w języku niemieckim)
poniedziałek, 21 listopada 2022, godz. 18.00-20.00, sala Logensaal, Logenstraß 11 - prezentacja lokalnych projektów w ramach Kolokwium Europy Wschodniej z Wojciechem Olejniczakiem, prezesem Fundacji TRES i z dr Lidią Zessin-Jurek, Czeska Akademia Nauk. Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski.