Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Białków

W 2020 roku przypada 75. rocznica przyjazdu Polaków z Polesia do Białkowa. To ważna rocznica dla mieszkańców tej miejscowości. Dlatego, dla jej uczczenia, w tym i przyszłym roku w Białkowie odbędą się uroczyste obchody. W planach są m.in. koncerty, konferencja oraz msza odpustowa.

Mieszkańcy Polesia i okolic Berezy Kartuskiej zostali przesiedleni na tereny Polski Zachodniej tuż po II wojnie światowej, na przełomie października i listopada 1945 r. Wielu z nich trafiło do Białkowa. Wielu także liczyło na to, że uda im się wrócić na Polesie. Ich potomkowie pamiętają o swoich korzeniach i kultywują poleskie tradycje. W Białkowie prężnie działa Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa.

Przybycie Polaków na te tereny wiąże się również z przesiedleniem ludności niemieckiej. Przypomnienie o exodusie, o skomplikowanej najnowszej historii, to także jeden z celów obchodów 75. rocznicy przesiedleń Poleszuków na tereny Polski Zachodniej.

Ich głównym organizatorem jest dr Wojciech Weryszko, a wspierają go ks. proboszcz Krzysztof Sudziński i Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa. Obchody rozpoczną się jeszcze w listopadzie br. i potrwają do maja 2021.

Jakie wydarzenia zaplanowano? Poniżej szczegółowy harmonogram.

  • 7 listopada 2020, godz. 11.00, Gminny Ośrodek Kultury w Cybince – konferencja popularno-naukowa. Referenci: prof. Cezary Trosiak - UAM w Poznaniu, dr Lidia Zessin-Jurek - Masaryk Institute and Archives of the CAS, dr Wojciech Weryszko - Białków. Prezentacja filmów o Polesiu, koncert zespołu ludowego „Mycielinianki”.
  • 13 grudnia 2020, godz. 13.00, kościół parafialny w Białkowie – koncert chóru „Adoramus” pod dyr. dr Barbary Weiser-Lada.
  • 17 stycznia 2021, godz. 13.00, kościół parafialny w Białkowie – koncert chóru cerkiewnego „Pokrov” pod dyr. Swietłany Doniec-Łysenko.
  • 14 lutego 2021, godz. 13.00, kościół parafialny w Białkowie – koncert skrzypcowy Adama Bałdycha.
  • 21 marca 2021, godz. 13.00, kościół parafialny w Białkowie – koncert Macieja Wróblewskiego.
  • 15 maja 2021, godz. 11.00, kościół parafialny w Białkowie – prapremiera mszy odpustowej ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polesia i Polski.

 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.