Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Już po raz 16. jesienną zadumę pokoloruje Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE! Festiwalowe wydarzenia zagoszczą w Forum Kleista i w SMOK-u. A będzie ich sporo: 16 koncertów i 3 jam session to doskonała okazja, żeby zanurzyć się w muzyce z różnych stron świata.

transVocale 2011
W listopadzie nad Odrą ponownie zagości muzyka świata

Muzyczne wspomnienie przełomu

Tegoroczne transVOCALE rozpocznie się 21 listopada od koncertu pt. „A mury runą”, który przypomni czasy przemian w Polsce i NRD. Taka tematyka pojawi się z okazji 30-lecia obchodów upadku „żelaznej kurtyny” i muru berlińskiego. Jak wyjaśnia Tomasz Stefański, dyrektor SMOK-a, ta ważna historia zostanie opowiedziana za pomocą muzyki. Muzycy z okolic Słubic i Frankfurtu zaprezentują piosenki, które towarzyszyły tym czasom, a ludziom dały głos i poczucie wspólnoty.

Koncert ten będzie darmowy - dzięki wsparciu, jakie organizatorzy dostali z Euroregionu Pro Europa Viadrina i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. A towarzyszyć mu będzie mini wystawa fotografii na temat drogi do wolności i realiów życia w latach 80.

Polskie diwy jazzu

anna maria_jopek
Jedną z gwiazd transVOCALE będzie Anna Maria Jopek

Kolejny dzień (22 listopada) to przede wszystkim muzyczna podróż ze znanymi i cenionymi polskimi artystkami, diwami sceny jazzowej: Anną Marią Jopek i Urszulą Dudziak, które wystąpią w Kleist Forum. Druga z nich zagra w towarzystwie kultowego zespołu Walk Away, z którym w 1993 roku w SMOK-u nagrała płytę koncertową Saturation.

Muzyka świata

Ale to nie wszystko! Tego samego dnia w Kleist Forum rządzić będzie muzyka z różnych stron świata. Zaserwuje ją m.in. Max Klezmer Band, jazzująca grupa czerpiąca z tradycji klezmerskich, bałkańskich, arabskich i hinduskich. Ciekawie zapowiada się także występ Tsigunz Fanfara Avantura – to grupa, którą łącząca muzykę cygańską i Bliskiego Wschodu z nowoczesnymi brzmieniami.

Komu jeszcze mało? Każdy wieczór kończyć się będzie koncertem klubowym w Darstellbarze - tu również będzie można spotkać się z artystami.

Różne barwy muzyki

Sobota (23 listopada) to ostatni dzień festiwalu, ponownie pełen koncertów zarówno w SMOK-u, jak i w Kleist Forum. We Frankfurcie artyści znowu zabiorą publiczność w muzyczną podróż po świecie: usłyszeć będzie można muzykę z RPA, Estonii, Kanady, Niemiec i oczywiście z Polski.

ania rusowicz
Ania Rusowicz przypomni publice klimaty lat 60-tych

W SMOK-u natomiast wystąpi Ania Rusowicz. Częściowo będzie to powrót do lat 60-tych i 70-tych, ale nie tylko. Piosenki tej artystki się gają do estetyki „psychodelicznego bluesrocka”. Po wokalistce zagra Madrugada, grupa której muzyka w innowacyjny sposób łączy dwa żywioły: folk i flamenco. Tego samego dnia na sali kameralnej wystąpią poetyckie Trupięgi.

Bilety i program

Bilety na wszystkie koncerty można kupić w SMOK-u. Karnet na cały festiwal kosztuje 140 zł, bilet dzienny na czwartek – 40 zł (koncert inauguracyjny jest darmowy), piątek – 80 zł, sobotę – 40 zł.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.transvocale.eu.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.