Jak mówi Magdalena Musiał-Karg, koordynatorka spotkań, relacje z wypraw mogą być niezwykłą okazją do zdobycia informacji na temat prezentowanych państw, zobaczenia zdjęć, filmów oraz dyskusji i wymiany opinii na temat miejscowej kultury, sytuacji społecznej czy politycznej.
"Wyprawy na krańce świata" rozpoczną się 9 kwietnia, spotkaniem o Iranie. Poniżej szczegółowy kalendarz całego cyklu wraz z krótką charakterystyką omawianych regionów.
IRAN - 9 kwietnia, godz. 15:30 - dr Przemysław Osiewicz. Iran - kraj, który zwykle jawi się jako kraj rewolucji islamskiej, kraj Chomeiniego i fanatycznych wyznawców islamu. Jak dziś wygląda życie w tym kraju?
UGANDA - 20 kwietnia, godz. 16:00 - dr Magdalena Musiał-Karg. Uganda - W. Churchill nazwał ją "perłą Afryki". Jednak państwo to najczęściej kojarzone jest z wojną domową oraz z Josephem Kony'm, twórcą Armii Bożego Oporu, która pustoszy szczególnie północ Ugandy. Dzieci stanowią dziś ok. 80% stanu bojowego ABO.
BAJKAŁ i BURIACJA - 27 kwietnia, godz. 16:00 - dr Cezary Trosiak. Bajkał - największy zbiornik słodkiej wody na świecie, to największe jezioro świata, to ciągle najdziksza przyroda Syberii na terenach zamieszkałych przez człowieka, to w końcu miejsce, które nam Polakom kojarzy się ze zsyłkami polskich patriotów w XIX w.
CHINY - 12 maja, godz. 16:30 - Piotr Wilczewski. Chiny - Chińska Republika Ludowa jest trzecim pod względem wielkości powierzchni państwem wiata. To niezwykle oryginalny i bogaty w tradycje kraj. Dzisiaj Chiny kojarzą się przede wszystkim z Wielkim Murem, Jedwabnym Szlakiem, polami ryżowym oraz komunizmem, placem Tiananmen oraz z Mao.
TYBET, NEPAL - 18 maja, godz. 16:00 - dr Anna Potyrała. Tybet - tybetańska kultura jest pod wieloma względami jedyną w swoim rodzaju. Na jej wyjątkowość mają wpływ trzy główne czynniki: Wyżyna Tybetu, lud żyjący w harmonii z naturą oraz religia, która wiąże wszystkie elementy w całość.
Wszystkie spotkanie odbędą się w Collegium Polonicum w Słubicach.
Więcej informcaji udziela dr Magdalena Musiał-Karg (Pełnomocnik Dziekana WNPiD ds. kierunku politologia w Collegium Polonicum) - kontakt email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.