A. Czerneńko (z lewej) i A. Panek-Kusz (z prawej)
Wernisaż wystawy A. Panek-Kusz odbył się 7 czerwca. Zazwyczaj to ona, jako szefowa galerii w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, opowiada o artystach i pracach wystawianych galerii. Tym razem prezentowała swoje własne artystyczne realizacje. A pokazała na nich dwumiasto – miejsca doskonale znane mieszkańcom Słubic i Frankfurtu. Jednak w zupełnie inny sposób. Nie bez przyczyny wystawa nosi tytuł „Wizje przestrzeni”.
- Stworzyłam specjalnie dla państwa taki cykl fotografii, który jest ładny. Nie powstał on tak sobie, szybciutko. Prace nad kolejnymi fotografiami zajęły kilka lat - fotografowania, sprawdzania, bez presji czasowej, ale bardzo konsekwentnie – przyznała A. Panek-Kusz. Wyjaśniła, że jej fotografie są lekkie w odbiorze, a odwiedzająca wystawę publiczność będzie mogła bawić się w odnajdywanie tak przetworzonych miejsc.
Kilka słów wprowadzenia do wystawy wygłosił Adam Czerneńko, również fotograf. Przyznał, że jest to dla niego ogromny zaszczyt i przyjemność, a także pewnego rodzaju święto. - Pani Ania zajmuje się fotografią jako przedmiotem, jako dziedziną i poświecą temu taką ilość czasu, że niemalże nie mamy okazji oglądać jej prac – przyznał. I wyjaśnił, że prace ogląda z ciekawością. – Jest to sztuka konceptualna, z pomysłem, na pewien określony temat, a jednocześnie z elementem piękna – i za to chce jej podziękować – powiedział A. Czerneńko.
Galeria OKNO z trudem pomieściła wszystkich przybyłych na wernisaż. Byli wśród nich również burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i jego zastępczyni Adriana Dydyna-Marycka. – Te fotografie są naprawdę przepiękne. Jako burmistrz jestem szczęśliwy, że mamy w Słubicach taki skarb, jak pani Ania – powiedział M. Olejniczak. Zadeklarował dalsze wsparcie dla działalności galerii – i podziękował za wieloletnią pracę na rzecz Słubic.
Goście z zaciekawieniem oglądali dwumiasto z nowej perspektywy
Na wernisażu obecny był również Roman Siemiński, były wiceburmistrz Słubic, obecnie pełniący tę samą funkcję w Krośnie Odrzańskim. Przyznał, że z A. Panek-Kusz zna się od ponad 20 lat. Zdradził, że w tym roku autorka wystawy obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Wielu gości wernisażu podkreślało, że takie właśnie fotografie powinny promować Słubice i Frankfurt – są intrygujące, zaskakujące, a zarazem podkreślają złożoną naturę dwumiasta.
Wśród podziękowań i słów uznania, przekazywanych przez gości wernisażu, nie zabrakło również niespodzianki. Członkowie Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej, która działa przy galerii pod kierunkiem A. Panek-Kusz, w tajemnicy przygotowali koszulki z logo AKFY. Dzięki temu grupa będzie bardziej widoczna podczas wspólnych akcji i wystaw. A kolejne już niedługo – artyści amatorzy pracują nad realizacją zadań na kolejny Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT, który odbędzie się w październiku tego roku.
Zapraszamy do galerii zdjęć z wernisażu.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/14445-wizje-przestrzeni-dwumiasta-wedlug-anny-panek-kusz#sigProId52b1ec9927
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/14445-wizje-przestrzeni-dwumiasta-wedlug-anny-panek-kusz#sigProId52b1ec9927