Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Fotografowie, którzy jesienią wezmą udział w kolejnym Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT, uchylają drzwi do swojego świata. Zapraszają pasjonatów, miłośników, tych którzy fotografują od jakiegoś czasu a także początkujących – tu każdy znajdzie dla siebie miejsce i przestrzeń do tworzenia.

labirynt spotkanie

Niedługo rusza ósma już edycja Akademii lAbiRynT-u, podczas której amatorzy i pasjonaci fotografii będą „pracować” razem z artystami profesjonalistami. Efekt wspólnej fotograficznej przygody ma stanowi wystawa, która będzie jednym z elementów 9 już Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT.

W tym roku odbędzie się on między 17 a 19 października. Każdy lAbiRynT ma swoje hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „Syndrom Nadmiaru”. Jak co roku gościć będzie około 80 artystów, którzy wystawią swoje prace nie tylko w Galerii OKNO, ale również w Uradzie czy Volkschohschule we Frankfurcie.

Podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się 17 maja w Galerii OKNO w SMOK-u, szczegóły tegorocznej akademii przedstawił Michael Kurzwelly, jej koordynator. – Osiem lat temu wpadliśmy na pomysł, żeby mieszkańcy Słubic i Frankfurtu również mogli przyłączyć się swoją twórczością do festiwalu. Dlatego właśnie artyści, którzy biorą w nim udział prowadzą warsztaty i wprowadzają ich w świat fotografii, a robią to na bardzo różne sposoby – opowiada M. Kurzwelly.

Stare na nowo

Artyści faktycznie przygotowali bardzo różnorodne propozycje. Robert Abts z Berlina, który z zawodu jest… krawcem, te umiejętności wykorzystywał w teatrze, a od 1998 roku pracuje jako niezależny artysta. Zaprasza uczestników swojego warsztatu do „odwzorowywania” starych fotografii. Zachęca, żeby na warsztaty przynieść stare, rodzinne zdjęcie. A potem spróbować je odtworzyć, skupiając się na pokazaniu emocji bohaterów i kontekście zdjęcia. Zaprezentował kilkanaście podobnie odtworzonych zdjęć, w zestawieniu z oryginałami. Za każdym z nich kryje się historia, która dzięki odtworzeniu, zostaje opowiedziana na nowo.

Performance, magia kolorów i poszukiwania nadmiaru

Marcin Berdyszak, fotograf z Poznania, podczas swoich warsztatów będzie mówił o performansie. A potem zachęci do spróbowania – uczestnicy będą tworzyć krótkie materiały filmowe, które połączą z działaniami performatywnymi. Co z tego wyniknie? To już zależy od pomysłowości uczestników…

Kolejnym artystą, który poprowadzi warsztaty będzie znany słubiczanom Piotr Kucia z Warszawy, którego wystawę można wciąż oglądać w Galerii OKNO. Tym razem nie będzie opowiadał o fotografii otworkowej, a chce zająć się kolorem. – Jest to dla mnie najmocniejszy bodziec pobudzający zmysły. Wzajemne oddziaływanie barw, które wykreujemy w trakcie zdjęć, będzie stanowiło temat naszych poszukiwań – mówi o swoich warsztatach.

Michael Kurzwelly również zaprasza w artystyczną podróż – niekoniecznie tylko fotograficzną. Jak sam mówi, ponieważ jest artystą malarzem, chce zaprosić do wspólnej artystycznej „pracy” tych, którzy są otwarci na samodzielne poszukiwania. A tematem będzie „syndrom nadmiaru” – który jest na tyle wieloznaczny, że pozwala postawić sobie wiele pytań.

Jest i coś dla początkujących artystów

Anna Panek-Kusz, która już 20 lat szefuje Galerii OKNO, przyznaje, że jeśli chodzi o tegoroczne warsztaty, cierpiała właśnie na wspomniany nadmiar pomysłów. – Postanowiłam zaproponować typologię fotograficzną, czyli kolekcjonowanie obrazów. Można kolekcjonować przeróżne rzeczy, a my podczas warsztatów będziemy szukać nadmiaru w rzeczywistości, ujawniać go, wyzwalać, grupować, kolekcjonować, porządkować – zachęca. I dodaje, że ważny jest pomysł na kolekcję. Dlatego najpierw na pierwszym spotkaniu przedstawi kilka realizacji artystycznych dotyczących kolekcjonowania obrazów.

Słubicka artystka na swoje warsztaty zaprasza te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią i jeszcze nie czują się w niej pewnie. – Oprócz tego, że będziemy wspólnie tworzyć kolekcje, będę również przybliżać różne techniczne aspekty fotografowania – mówi A. Panek-Kusz.

Labirynt

Zapisy

Jak się zgłosić? Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każdy z warsztatów będzie tłumaczony na język polski lub niemiecki.

Warsztaty: kto, gdzie i kiedy?
  • Robert Abts „W pętli czasu”: 29.06, godz. 15-18 (Galeria OKNO), 30.06-01.07, godz. 10-16 (Plac Mostowy).
  • Marcin Berdyszak „Pomiędzy performance a obrazem”: 14.06, godz. 17.30-20 (Galeria OKNO), 10-12.09 godz. 17.30-20 (Galeria OKNO).
  • Piotr Kucia „Oversaturated”: 22-23.06, godz. 17-20 (Galeria OKNO).
  • Anna Panek-Kusz „Kolekcja – typologia fotograficzna”: spotkania w czwartki, początek 7.06, godz. 17.30 (Galeria OKNO).
  • Michael Kurzwelly „Nadmiar w pustce?”: 29.05, godz. 19-21 (Galeria OKNO), kolejne terminy po umówieniu.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.