Już wkrótce starsze osoby ze Słubic i Frankfurtu zyskają nowe miejsce spotkań. Tuż przy granicy po frankfurckiej stronie zostaną udostępnione pomieszczenia, w których polscy i niemieccy seniorzy będą mogli aktywnie spędzać czas. Co ciekawego ich czeka?
Pomieszczenia pod siedzibę „citySENIORENTREFF bez granic" są dopiero remontowane, a ich udostępnienie planowane jest w maju lub czerwcu (ul. Słubicka tuż za mostem). Jednak sam projekt pod nazwą „citySPOTKANIA SENIORÓW ohne Grenzen” ruszy już w marcu. Tymczasowo spotkania będą odbywać się na zmianę w Collegium Polonicum i frankfurckim Domu Bolfrasa.
Jakie atrakcje przewidziano w ramach projektu? Seniorzy będą mogli m.in. uczyć się języka sąsiada, spotykać na śniadaniach czy brać udział w zajęciach kółka czytelniczego. Przewidziane jest również powstanie rady seniorów. Spotkania i wydarzenia, zaplanowane w ramach projektu, będą dotyczyć różnorodnej tematyki: kultury, nauki, polityki, historii, religii, dzieci i młodzieży.
Na początek organizatorzy projektu zapraszają seniorów do wzięcia udziału w bezpłatnym kursie językowym. Zajęcia ruszą 1 marca i rozpoczną się spotkaniem w Collegium Polonicum o godzinie 11.00 (sala nr 26). Ze względów organizacyjnych chętni mogą zgłaszać się do 27 lutego, jednakże dołączenie do grupy i udział w kursie będzie możliwy również w późniejszym czasie.
Lekcje języka polskiego i niemieckiego dla początkujących z elementami krajoznawczymi będą się odbywać w poniedziałki i środy w godz. 11.00-12.30. Nie będzie to wyłącznie wiedza językowa, ale także informacje o kulturze kraju sąsiada i o tym, jak radzić sobie podczas wizyty w Polsce czy w Niemczech.
Zajęcia poprowadzą: dr Aleksandra Ibragimow z Polsko- Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach i dr Ilona Czechowska z Archiwum Karla Dedeciusa przy Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Kurs językowy potrwa do końca czerwca i będzie kontynuowany po wakacjach.
- Ma to być oferta, która przyszłościowo stanie się stałą propozycją spędzania czasu dla seniorów ze Słubic i Frankfurtu – mówi Natalia Szulc z frankfurckiej spółki ARLE, która jest wiodącym partnerem w tym projekcie.
W organizację włączyły się także gmina Słubice, słubicki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Środki na realizację projektu pochodzą m.in. z Unii Europejskiej.
Zgłoszenia do udziału w kursie językowym: ARLE/BOLFRASHAUS, Bischofstrasse 1a, 15230 Frankfurt (Oder), email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 0049 335 27 62 91 07. Zgłoszenia są przyjmowane w języku polskim.