Posiadanie samochodu to niewątpliwie duża wygoda. Przy jego pomocy w stosunkowo krótkim czasie i w komfortowych warunkach można dotrzeć w każde miejsce. Właściciel samochodu musi się jednak liczyć z niemałymi kosztami - ubezpieczenie, serwisowanie auta, części zamienne... Kosztów jest naprawdę sporo. Problematyczne bywa również pozbycie się starego samochodu. Jak tego dokonać, by nie stracić zbyt wiele pieniędzy lub przynajmniej oszczędzić sobie wielu problemów?
#1 Złomowanie auta
Sam wyjazd samochodu z salonu samochodowego skutkuje natychmiastową utratą wartości. Nierzadko sięga ona nawet kilkudziesięciu procent. W dużej mierze zależy to od marki oraz modelu. Im więcej wiosen od roku produkcji, tym wartość samochodu odpowiednio niższa.
Dlaczego jest to istotne? Niestety bywa i tak, że z uwagi na wiek, sprzedaż samochodu jest bardzo kłopotliwa lub wręcz niemożliwa. Zwykle tyczy się to nie tylko samochodów wiekowych, ale również tych z „burzliwą” historią. W takich przypadkach warto się zastanowić nad rozwiązaniem, jakim jest złomowanie auta. Formalności nie zabiorą dużo czasu, a problem szybko się rozwiąże.
#2 Skup samochodów – czy to się opłaca?
Jeśli samochód jest nadal atrakcyjny dla potencjalnych użytkowników, warto pomyśleć o jego sprzedaży. Z myślą o właścicielach, którzy nie mają zbyt wiele czasu na poszukiwanie chętnych na własną rękę, powstały firmy skupiające najróżniejsze samochody. Autogiełdy i skupy samochodów oferują nierzadko konkurencyjne warunki zakupu i pozwalają w krótkim czasie pozbyć się pojazdu.
Wstępną wycenę samochodu można uzyskać w wielu miejscach telefonicznie. Powszechnie stosowane są również formularze internetowe, które umożliwiają dodatkowo załączenie zdjęcia, co pozwala na uzyskanie jeszcze dokładniejszej wyceny. Warto metodę tą wykorzystać w celu poznania rynkowej wartości swojego samochodu.
Przekonaj się ile warte jest Twoje auto - odwiedź http://www.mamauto.pl/ i skorzystaj z dokładnej wyceny ekspertów!
#3 Sprzedaż samochodu na części
Niektóre części w samochodzie stosunkowo często ulegają awariom i wymagają wymiany. Duże zainteresowanie częściami samochodowymi sprawia, że w wielu przypadkach rozsądnym rozwiązaniem może być sprzedaż auta na części. Dokonać tego można na własną rękę, jednak wymaga to pewnej wiedzy na temat motoryzacji i umiejętności umożliwiających rozebranie samochodu.
Sprzedaż samochodu na części możliwy jest również z udziałem profesjonalnej firmy, jednak może się to okazać nieco mniej korzystnym rozwiązaniem. Nie jest to jednak zasadą. Wiele zależy od wyboru konkretnego przedsiębiorstwa.
#4 Próba sprzedaży samochodu
Bez względu na rodzaj i wiek posiadanego samochodu zawsze można spróbować go sprzedać. W dobie Internetu i ogromnej popularności social media jest to istotnie uproszczone, jednak nie można powiedzieć, że łatwe. Wręcz przeciwnie! Konkurencja jest ogromna, a wyróżnienie zamieszczonego ogłoszenia dość kosztowne. Warto zatem przeprowadzić niezbędną kalkulację i zastanowić się, czy warto się tym zajmować na własną rękę.
Korzystna sprzedaż samochodu wymaga przede wszystkim wykonania dobrych zdjęć oraz przygotowanie atrakcyjnego opisu. Naciąganie prawdy oraz kolorowanie faktów to nienajlepsza droga.
#5 Samochód w prezencie?
Wielu posiadaczy samochodów ma duży problem by się ich pozbyć. Wprawdzie co drugie ogłoszenie wskazuje, że właściciel płakał jak sprzedawał, jednak są i prawdziwe przypadki tego typu. Wspólnie spędzone lata i ogromny sentyment – sprawiają nierzadko, że giełda samochodowa czy nawet sprzedaż na własną rękę nie wchodzi w grę. Warto wówczas pomyśleć o oddaniu samochodu w dobre ręce. Z prezentu takiego ucieszy się młody i niedoświadczony jeszcze kierowca, nieco gorzej sytuowany członek rodziny, znajomy…
Decydując się na sprezentowanie komuś samochodu, należy jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Zadzieranie z Urzędem Skarbowym i innymi organami państwowymi nie będzie zbyt rozsądnym posunięciem.
[artykuł partnerski]