Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W środę, 06 maja br. o godz. 15.00 zapraszamy na wykład jubileuszowy z okazji 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład „Zarys historii Uniwersytetu Poznanskiego” wygłosi prof. dr hab. Tomasz Schramm z Wydziału Historycznego UAM. Wykład odbędzie się w małej auli Collegium Polonicum.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyrasta z tradycji akademickich Poznania i działajacej tu już w XVI wieku Akademii Lubranskiego oraz Kolegium Towarzystwa Jezusowego, które aktami polskich monarchów z 1611 i 1678 r. wyniesione zostało do godności Uniwersytetu. Rozwojowi Uczelni położyly kres lata niewoli narodowej. Z chwilą odzyskania niepodległości w 1918 r., z inicjatywy członków powstałego jeszcze w 1857 r. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciol Nauk, z poparciem lokalnych polskich wladz, otwarto 7 maja 1919 r. podwoje Uniwersytetu, zwanego początkowo Wszechnica Piastowska, od 1920 r. Uniwersytetem Poznańskim, a od 1955 r. noszącego imię Adama Mickiewicza.

Od maja 1919 roku trwa zatem ciągłość dziejów uczelni, która wpisała się na stałe w życie Poznania i Wielkopolski, wywierając znaczący wpływ na rozwój miasta i regionu. Uniwersytet, promieniując swoim oddziaływaniem na cały kraj, należy do ścisłej czołówki najlepszych polskich szkół wyższych.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.