Laureatką tegorocznej Nagrody Viadriny została prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, historyk i politolog UAM w Poznaniu. Kapituła nagrody doceniła jej osiągnięcia w pracy naukowej z dziedziny historii stosunków polsko-niemieckich.
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas obchodów Dni Europy, 9 maja o godzinie 11.00, w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Laudację na cześć laureatki wygłosi prof. dr Heinrich Olschowsky, slawista, germanista i polonista, członek kuratorium Federalnego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich. Uroczystość będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, historyk i politolog Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1969 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, którym kierowała w latach 1990-2004, obecnie przewodniczy radzie naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Prof. dr hab. Wolff-Powęska jest autorką licznych publikacji na temat stosunków polsko-niemieckich oraz dziejów myśli i kultury politycznej w Europie.
Od wielu lat jest blisko związana z Uniwersytetem Europejskim Viadrina. W 2008 roku została, jako jedyna Polka, członkiem Rady nowo powstałej Fundacji Uniwersytet Europejski Viadrina. W tym dziewięcioosobowym gremium nadzorczym reprezentowała stronę polską oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i odegrała znaczącą rolę w dalszym rozwoju uczelni.
---
Nagroda Viadriny w wysokości 5000 EURO jest przyznawana od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczeln. Otrzymują ją osobistości z Polski i Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Do wcześniejszych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara reżyser Volker Schlöndorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011) oraz były minister w rządzie RFN Hans-Dietrich Genscher (2013).