System dualny oznacza, że główna część kształcenia odbywa się bezpośrednio w przedsiębiorstwie. Dzięki temu uczestnicy projektu nie tylko zdobędą kwalifikacje w zawodzie mechatronika lub mechanika przemysłowego, ale również praktyczne doświadczenie zawodowe. Po zdaniu egzaminu końcowego uczniowie mają duże szanse na podjęcie regularnej pracy w dotychczasowym zakładzie kształcenia.
Przebieg projektu
W projekcie przewidziano 11 miejsc dla kandydatów z Polski. Osoby, które się zgłoszą do połowy lutego i pomyślnie przejdą weryfikację, rozpoczną zaraz po tym intensywny czteromiesięczny bezpłatny kurs języka niemieckiego w ZDZ w Nowej Soli (około 600 godzin). Kurs zakończony będzie egzaminem B1. Zdanie egzaminu jest warunkiem uczestnictwa w drugiej fazie projektu, czyli w 6-tygodniowych praktykach w przyszłym zakładzie pracy. Praktyki mają na celu zapoznanie się z miejscem pracy i nauki oraz sprawdzenie, czy przyszły uczeń i pracodawca do siebie pasują. Po podpisaniu umowy uczestnicy rozpoczną 3,5 letnie kształcenie w przedsiębiorstwie. Miejscem pracy i nauki jest Frankfurt nad Odrą i okolice w promeniu około 40 km.
Wsparcie dla uczestników projektu
Oprócz bezpłatnego kursu języka niemieckiego w Polsce, uczestnikom zapewnione zostanie szerokie wsparcie podczas pobytu w Niemczech w zakresie opieki pedagogicznej (szkolenia z kompetencji miękkich oraz korepetycje językowe i merytoryczne przez cały okres kształcenia zawodowego) i organizacyjnej (pomoc w szukaniu mieszkania i kwestiach administracyjnych).
Program przewiduje wsparcie finansowe dla uczestników projektu w wysokości 818 EUR netto miesięcznie od momentu rozpoczęcia praktyk do zakończenia kształcenia, ryczałt na pokrycie kosztów podróży na praktyki - 200 EUR, ryczałt na pokrycie kosztów przeprowadzki w momencie rozpoczęcia nauki - 500 EUR, ryczałt na koszty podróży do domu podczas kształcenia zawodowego - 200 EUR na semester.
Kryteria uczestnictwa w projekcie
Chętni do udziału w projekcie muszą mieć między 18 a 27 lat, posiadać obywatelstwo UE lub EOG oraz świadectwo ukończenia szkoły, nie wyższe niż licencjat. Od kandydatów oczekuje się gotowości do intensywnej nauki języka niemieckiego oraz do przeprowadzki do Niemiec w lipcu 2016. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie proszone są o przesłanie CV, listu motywacyjnego, kopii świadectwa szkolnego oraz dowodu osobistego na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 10.02.2016.
Projekt „EDUTECH” jest finansowany ze środków Niemieckiej Federalnej Agencji Pracy w ramach programu wsparcia „MobiPro EU” i realizowany przez bbw Bildungszentrum Ostbrandenburg GmbH we Frankfurcie nad Odrą i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze. Celem programu jest zwalczanie bezrobocia wśród młodych osób w Europie.
Kontakt i więcej informacji:
- Sebastian Bortnik
- Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze
- ul. Stary Rynek 17 (pokój nr 3, III piętro)
- tel. 68 329 59 09 / 68 329 59 11
- email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.