- Przede wszystkim kolorowych gazet z dużą ilością farby drukarskiej, starych mebli, plastików czy szkła – wylicza komendant SM Wiesław Zackiewicz.
Z obserwacji strażników wynika, że niektórzy do pieców wrzucają co popadnie, mając nadzieję, że dzięki temu zaoszczędzą na opale. Nie zdają sobie sprawy, że często palenie odpadów nie daje żadnego efektu grzewczego, a może zrujnować zdrowie. Tzw. dioksyny i furany, które są produktem ubocznym spalania odpadów należą do grupy związków rakotwórczych. Stężenie dioksyn i furanów w dymie z domowych kominów może być tysiąc razy wyższe niż w profesjonalnych spalarniach odpadów.
Tzw. spalanie niskokominowe powoduje, że wszystkie substancje rakotwórcze, które się wytwarzają, nie trafiają do atmosfery, ale osiadają w glebie i na nas, przez co nimi oddychamy. To może prowadzić do ciężkich zachorowań.
W piecach nie wolno spalać m.in. plastiku, szkoła i kolorowych gazet
Z ulotek, które strażnicy miejscy wręczają mieszkańcom, wynika, że szczególne zagrożenie niosą tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla, a także drobny pył zawierający związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu). Dwutlenek siarki powoduje u ludzi trudności w oddychaniu, a u roślin zanik chlorofilu. Natomiast tlenek węgla jest trujący dla ludzi i zwierząt: wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu, oddziałuje też na centralny układ nerwowy. Z kolei pył, odkładając się w glebie, powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi.
Straż Miejska zagląda do pieców słubiczan przeważnie, gdy dostaje zgłoszenie od mieszkańców, którzy podejrzewają sąsiadów o spalanie odpadów. W trakcie kontroli mogą zostać pobrane próbki popiołu z pieców, które zostaną zbadane pod kątem szkodliwych substancji. Kontrole mogą być wykonywane w godz. 6-22, a w przypadku firm nawet całą dobę.
Zdaniem komendanta W. Zackiewicza powtarzane co roku akcje informacyjne przynoszą rezultaty. W tym roku podczas kontroli nikt nie został ukarany, a jedynie dwie osoby, w mieszkaniach których przy piecach znajdywały się m.in. kolorowe gazety, zostały pouczone. W poprzednich latach zdarzały się nie tylko mandaty, ale też sprawy.
Telefon kontaktowy do Straży Miejskiej w Słubicach: 95 737 2086 / 986.
[info: UM Słubice]