Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Już od dłuższego czasu mieszkańcy Słubic mogą zauważyć podwyższony stan wody w korycie Odry. Wg służb ostrzegawczych w dniu dzisiejszym (18 marca) nastąpi jej kulminacja, czyli najwyższy przewidywany poziom wody w rzece (około 15-35 cm powyżej stanu alarmowego).

Fala wezbrania sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Słubic oraz nadodrzańskich sołectw: Nowy Lubusz i Pławidło. Warto jednak zauważyć, że zalane są łąki w Słubicach. Wzrósł także poziom wód gruntowych. Biuro Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych wraz z innymi instytucjami prowadzi stały monitoring rzeki i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie spacerów z dziećmi oraz zwierzętami wzdłuż wałów przeciwpowodziowych.

Słubice: Alarmowy stan Odry
foto: www.kruciek.pl

Przy okazji przywołujemy także apel Starosty Słubickiego Andrzeja Bycki, który ostrzega, że w ostatnim okresie czasu stwierdza się coraz częstsze powstawanie uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych, co w  przypadku wiosennego wezbrania wód grozi przerwaniem wałów, a w konsekwencji powodzią.

Starosta zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców nadodrzańskich miast i wsi powiatu słubickiego o zgłaszanie zauważonych przypadków uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych i niszczenia ich przez nieodpowiedzialne osoby, m.in.  wykorzystujące wały przeciwpowodziowe jako terenu do doskonalenia jazdy na quadach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.