Zajęcia w ramach projektu "Uczymy się razem" są przeznaczone zarówno dla młodszej jak i starszej części lokalnej społeczności. Ich organizatorami jest nieformalna grupa mieszkańców wspierana przez stowarzyszenie po PROstu. Pomysłodawcom zależy na zaangażowaniu do projektu całych rodzin. Wszystko po to, aby zintegrować mieszkańców i ożywić przestrzeń publiczną, której osią ma być wiejska świetlica.
Teren wokół świetlicy wiejskiej w Drzecinie (fot. archiwum)
- Chcemy poprawić jakość naszego życia i pokazać, że potencjał Drzecina tkwi w nas – mieszkańcach. Realizacja projektu, będzie dowodem na to, że razem możemy zdziałać wiele oraz da nam motywację do podjęcia kolejnych wspólnych działań, które sobie w przyszłości wytyczymy - powiedziała naszej redakcji Ilona Nowaczewska, jedna z inicjatorek akcji.
Jak w praktyce ma wyglądać realizacja projektu? Najważniejszymi jego elementami są zajęcia przygotowane we współpracy z ekspertami ze stowarzyszenia. Będą to m.in. zajęcia rytmiczne, muzyczne, ruchowe i plastyczne. Animatorzy z "po PROstu" pokażą dorosłym ciekawe sposoby na kreatywne spędzenia czasu z dziećmi.
Ważnym aspektem będzie też cykl spotkań z mieszkańcami. Będzie to okazja do rozmowy na ważne dla lokalnej społeczności tematy. W planach jest wykonanie wieńca dożynkowego i kroniki Drzecina oraz wspólne gotowanie. Mieszkańcy zagospodarują także teren wokół świetlicy, który obecnie jest zaniedbany.
15 sierpnia uczestnicy projektu spotkają się na pikniku rodzinnym, a 12 września odbędą się wieńczące projekt wiejskie dożynki. Podczas tej imprezy zostaną także zaprezentowane wyniki projektu.
- Liczymy na to, że realizacja projektu poprawi jakość życia w naszej wsi, zintegruje mieszkańców oraz pokaże nowe możliwości spędzania czasu - podsumowuje Ilona Nowaczewska.