Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Działacz na rzecz praw obywatelskich i publicysta Wolfgang Templin został laureatem Nagrody Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wyróżnienie przyznawane jest za szczególne zasługi na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Oprócz wysokiego prestiżu nagroda ma także wymiar finansowy - wynosi 5.000 euro. Laureatowi wręczył ją podczas uroczystości zorganizowanej 4 maja prezydent Viadriny prof. dr Alexander Wöll.

templin

W trakcie uroczystości Wolfgang Templin przeczytał fragmenty swojej najnowszej książki „Dreizack und Roter Stern: Geschichtspolitik und historisches Gedächtnis in der Ukraine“. Podkreślał także ważną rolę Polski w aktualnej sytuacji na Ukrainie. Nie zabrakło wspomnień o niedawno zmarłym Władysławie Bartoszewskim, którego pamięć uczcono minutą ciszy.

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz wydawca polsko-niemieckiego magazynu „Dialog“ podkreślił szczególne zasługi Wolfganga Templina. - Uhonorowaliśmy dzisiaj człowieka, który stworzył solidne podstawy dla rozwoju  dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Niemcami - powiedział podczas laudacji.

Miłe słowa padły także z ust Sabine Kunst, Minister Nauki Kraju Związkowego Brandenburgia. - Osobowościom takim jak Pan zawdzięczamy fakt, że Viadrina istnieje - powiedziała w swoim przemówieniu.

- Do tej nagrody doprowadziła mnie bardzo długa droga. Droga, której nie pokonałbym bez pomocy moich politycznych współtowarzyszy i przyjaciół, mogliśmy współtworzyć fragment historii - powiedział Wolfgag Templin.

Nagrodę finansową od niemieckiej uczelni otrzymała również "Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów", która od 2000 roku regularnie organizuje wykłady na różnorodne tematy, m.in. z zakresu historii oraz wiedzy o regionie w Collegium Polonicum i na Viadrinie.

- W przypadku Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów po raz pierwszy wyróżniliśmy projekt studentów, którzy zdali maturę kilkadziesiąt lat temu. Swoje życie zawodowe mają już za sobą, ale ich zainteresowanie aktualnymi wydarzeniami jest nieprzerwane - powiedział Jürgen Vietig, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.


-----

Wolfgang Templin pierwsze kontakty z polską opozycją demokratyczną nawiązał już w latach siedemdziesiątych. W latach późniejszych próbował stworzyć w NRD struktury opozycyjne wg polskiego wzorca, co miało dla niego poważne konsekwencje. W 1988 roku został zmuszony do wyjazdu do RFN. Po upadku muru berlińskiego Wolfgang Templin powrócił do Berlina i pracował m.in. w biurze Pełnomocnika Federalnego do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD. Od lipca 2010 do grudnia 2013 kierował biurem Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni osobistościom z Polski i Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Do wcześniejszych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara reżyser Volker Schlöndorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011) oraz były minister w rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher (2013).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.