13 kwietnia zmarł Günter Grass, niemiecki pisarz i noblista. W 2001 roku został uhonorowany Nagrodą Viadriny za wybitne zasługi na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
O jego działalności pamiętało środowisko uniwersyteckie skupione wokół Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, dla którego zmarły pisarz był symbolem pojednania między oboma narodami.
- Günter Grass działał aktywnie nie tylko na rzecz poprawy stosunków między Polską i Niemcami, ale także angażował się niestrudzenie na rzecz porozumienia polsko-niemiecko-żydowskiego oraz przezwyciężenia myślenia w kategoriach narodowych. W jego osobie odszedł od nas symbol pojednania. Uniwersytet Europejski Viadrina będzie pielęgnować pamięć o Günterze Grassie - powiedział prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina prof. dr Alexander Wöll.
Günter Grass
Urodził się w 1927 roku w Gdańsku. Był Niemcem narodowości kaszubskiej. Największą sławę jako pisarzowi przyniosła mu tzw. trylogia gdańska składająca się w trzech powieści: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata. W 1999 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Za wybitną twórczość literacką i wkład w polsko-niemieckie pojednanie otrzymał tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.