Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
15 marca w Poznaniu odbyły się regionalne eliminacje konkursu "Odyseja Umysłu". Słubice reprezentowały dwie grupy dzieci przygotowywane przez instruktorów ze stowarzyszenia po PROstu. Młodsza grupa awansowała do finału ogólnopolskiego!

Odyseja Umysłu Słubice 2015

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Jej najważniejszym celem jest uczenie młodych ludzi kreatywnego i krytycznego myślenia.

Sam konkurs polega na rozwiązaniu wybranego problemu. Odyseusze przez kilka miesięcy pracują w drużynach, gdzie starają się wypracować najlepsze rozwiązanie. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje, ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Uczestnicy muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim umieć zastosować ją w praktyce. Działając w grupie osób o wspólnym celu, a różnych osobowościach - uczą się szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach. Rozwiązanie przedstawiają sędziom i zgromadzonej publiczności w formie krótkiej prezentacji.

W poznańskich eliminacjach regionalnych, które odbyły się 15 marca, wystartowały dwie grupy ze Słubic. Młodsza przedstawiała rozwiązanie problemu "Pociąg do wyzwań", a starsza "Gra z puszką pandory". Poza konkursem wystąpiła także grupa juniorków (najmłodsze dzieci), która przygotowała prezentację na temat "Pogodowy zawrót głowy".

- Wszystkie drużyny spisały się na medal, bo w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą! Szczególne gratulacje należą się drużynie młodszej. Nasi Odyseusze otrzymali nagrodę Ranatra Fusca, dzięki czemu awansowali do finału ogólnopolskiego - powiedziała naszej redakcji Joanna Sierżant-Rekret, szefowa stowarzyszenia.

Nagroda Ranatra Fusca przyznawana za wybitną kreatywność to najwyższy z możliwych nagród w Odysei Umysłu. Przyznawana jest drużynom, które podjęły wyjątkowe ryzyko twórcze lub wykazały się niezwykłą kreatywnością poprzez pomysł, rozwiązanie lub działanie łamiące schematy i daleko wykraczające poza przewidywalne ramy rozwiązania danego Problemu.

Skąd nazwa nagrody Ranatra Fusca? Dr. Samuel Micklus (protoplasta Odysei Umysłu) w pewnej amerykańskiej szkole postanowił zrewolucjonizować swoje sztampowe lekcje fizyki. Pewnego dnia przyszedł do klasy z workiem różnych przedmiotów i polecił swoim uczniom aby stworzyli pojazd, który ma unosić się na wodzie. Jeden z jego podopiecznych stworzył urządzenie przypominające pająka wodnego, które spacerowało po wodzie. Niestety za każdym razem, gdy chciał podnieść jedno z odnóży robota, ten cały się zanurzał. Nauczyciel chciał docenić pomysł, kreatywność i ryzyko twórcze jakie podjął młodzieniec, dlatego ustanowił nagrodę Ranatra Fusca od łacińskiej nazwy nartnika wodnego, który przypominał stworzonego robota.

Dzięki otrzymaniu nagrody Odyseusze ze Słubic (grupa wiekowa I) wystąpią w finale ogólnopolskim, który w tym roku odbędzie się w dniach 28-29 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.  Poniżej składy wszystkich naszych drużyn.

Grupa wiekowa juniorki: Hanna Tomala, Natasza Smalec, Nina Skrzypacz, Adam Sierżant, Antoni Sobkowiak, Antoni Rekret, Jan Rekret

Grupa wiekowa I: Hanna Puchalska, Natalia Pakulska, Weronika Piórkowska, Emilia Kusz, Gabriela Mitrowicz, Michał Ryterski, Robert Matkowski

Grupa wiekowa II: Karolina Pakulska, Karolina Łęszczak, Gabriela Sawicka, Martyna Prokopowicz, Kinga Świder, Natasza Tańczak

Trenerzy: Stanisław Piórkowski, Tatiana Uwarkin, Joanna Sierżant - Rekret

Warto dodać, że historia udziału słubiczan w kolejnych edycjach Odysei Umysłu jest bogata w osiągnięcia. Na najwyższym stopniu podium stawała już drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1. Po tytuł mistrzowski w przeszłości sięgała również reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2. W 2012 roku miano wicemistrza wywalczyła reprezentacja składająca się z uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 3, a rok później osiągnięcie to powtórzyła grupa przygotowywana przez stowarzyszenie po Prostu.

Poniżej galeria zdjęć z poznańskich eliminacji.



[fot. stowarzyszenie po PROstu]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.