Kliknij przycisk i otwórz MENU >>


Z rąk Burmistrza Ryszarda Bodziackiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Kiedrowicza statuetki i nagrody finansowe trafiły do 16 nagrodzonych. Wśród nich znaleźli się: dr Tadeusz Wallas, uhonorowany tytułem Ambasador Słubic, trenerki grupy Odyseuszy - Katarzyna Lica, Andżelika Szczerbo oraz grupa Odyseuszy: Justyna Stankiewicz, Patrycja Wydmańska, Justyna Wydmańska, Mateusz Fiszer, Weronika Chrostowska, Karolina Bechcińska, którzy otrzymali tytuł Amasador Słubic oraz nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej. Tegorocznym Mecenasem Sportu Słubic został Dariusz Pawlikowski.

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali Magdalena Iłowska i Igor Łysenko. A nagrody w dziedzinie sportu: Paweł Czapiewski, Marcin Lewandowski, Lubuski Klub Sportowy Lubusz, Daniel Horyza i Robert Rumanowski,

Od podjęcia w 2003 roku przez Radę Miejską uchwały w sprawie nadawania tytułów i przyznawania nagród, Kapituła typuje do nagrodzenia osoby, które odnoszą sukcesy i sposób szczególny działają na rzecz gminy w dziedzinie sportu, kultury, polityki, czy spraw społecznych. Kandydaci do wyróżnień typowani mogą być przez różne organizacje i instytucje. Tegoroczna gala wręczenia nagród była już drugą po przyznaniu w październiku podczas inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum, tytułu Honorowego Obywatela Słubic, profesor Gesine Schwan.

Sylwetki nagrodzonych osób:

Dr Tadeusz Wallas jest od 1993 r. zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, w latach 1991-1996 był Kierownikiem Podyplomowego Studium Dziennikarstwa UAM, od 2002 roku jest Pełnomocnikiem Rektora UAM ds. studiów na kierunku politologia w Ośrodkach Zamiejscowych,  w tym Collegium Polonicum w Słubicach, w latach 1996-2005 był Członkiem Senatu UAM.
Jako pracownik naukowy i dydaktyczny UAM w Poznaniu i Collegium Polonicum w Słubicach, szczególnie będąc  Pełnomocnikiem Rektora UAM  ds. studiów na kierunku politologia w Ośrodkach Zamiejscowych, ma ogromne zasługi w kreowaniu pozytywnego wizerunku Słubic w Polsce, a także poza granicami, będąc organizatorem lub współorganizatorem i wykładowcą w rozlicznych konferencjach naukowych i badawczych. Jest wielkim przyjacielem Słubic, szczególną opieką otaczając studentów studiujących w Collegium Polonicum. Dr Tadeusz Wallas w sposób wyjątkowy promuje i rozsławia Słubice na zewnątrz podczas swoje pracy dydaktycznej, ale i naukowej, promując je w licznych pracach naukowych, wykładach, odczytach i pozycjach książkowych. Osiągnięcia naukowe dr Tadeusza Wallasa uwidacznia bogate CV, które stanowi załącznik do mniejszego wniosku.

Katarzyna Lica i Andżelika Szczerbo oraz grupa Odyseuszy
: Justyna Stankiewicz, Patrycja Wydmańska, Justyna Wydmańska, Mateusz Fiszer, Weronika Chrostowska, Karolina Bechcińska. Odyseusze, uczniowie i nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach, przygotowując prezentację w ramach światowego konkursu „Odyseja Umysłu” najpierw zdobyli Mistrzostwo Polski, a następnie reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Waszyngtonie. Zachwycili i urzekli amerykańską publiczność oraz jury, pokonując swoich konkurentów, zdobywając w konkursie tytuł Mistrzów Świata.

Dariusz Pwalikowski– przedstawiciel firmy Perfecta sp. z.o.o w Rudzie Śląskiej, przekaał 55 tys. zł na rozwój piłkarstwa młodzieżowego w Słubicach. Wspiera finansowo i rzeczowo MKS Polonia Słubice. Jest wiceprezesem klubu ds. marketingu.

Magdalena Iłowska – dyrygent i założyciel szkolnego chóru Cantores i Klaster, działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 1 i Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach. Jako pedagog i dyrygent odnosi liczne sukcesy, aktywnie uczestnicząc w przeglądach i konkursach chórów. Jest koordynatorem regionalnego programu Śpiewająca Polska.
Igor Łysenko – od 14 lat pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Słubicach w klasie skrzypiec. Aktywnie promuje gminę Słubice w Polsce i za granicą. Kształci młode pokolenie muzyków jako nauczyciel szkolny i trener na warsztatach muzycznych. Pracuje z orkiestrą Frankfurter  Musikfreunde jako solista i koncertmistrz. Swą grą uświetnia uroczystości gminne i miejskie.

Paweł Czapiewski – jeden z najsłynniejszych słubickich sportowców, zasila czołówkę polskich lekkoatletów. W roku 2008 największym jego sukcesem było powołanie do kadry narodowej i udział w  na Olimpiadzie w Pekinie. Reprezentował Słubice i Polskę na MP Seniorów gdzie zdobył złoty i srebrny medal oraz na zawodach Złotej Ligi IAAF.

Marcin Lewandowski
– lekkoatleta, półfinalista olimpijski z Pekinu, Młodzieżowy Mistrz Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach średnich (głównie 800 metrów), reprezentant Polski, należący do ścisłej czołówki światowej. Wychowanek słubickiego klubu LKS „Błękitni”. Mistrz Polski w biegu na 800 m.

Lubuski Klub Sportowy Lubusz – sportowa kolebka słubickich lekkoatletów. Wychowuje i trenuje sportowców od najmłodszych lat, kształtując ich postawę sportową i przygotowując do występów na zawodach ogólnopolskich, europejskich i światowych. Wychowankiem LKS Lubusz jest między innymi Paweł Czapiewski.

Daniel Horyza – słubicki kolarz, odnoszący sukcesy w kolarstwie szosowym i przełajowym. Największe osiągnięcia Daniela w minionym roku to zdobycie tytułu Mistrza Polski i złotego medalu Olimpiady Młodzieży w jeździe indywidualnej na czas (Grudziądz 2008); srebrny medal drużynowo w jeździe na 3000 km (Kalisz 2008). Powołany do kadry Polski na sezon 2008/2009.

Robert Rumanowski – aktywny sportowiec, lekkoatleta wśród osób niepełnosprawnych. Wielokrotny medalista Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, w 2005 – 2007, medalista Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w biegach średnich. Reprezentant Polski na MŚ Niepełnosprawnych w 2006 roku, gdzie był finalistą w biegu na 800 i 1500 m. Reprezentant Polski wśród kadry paraolimpijskiej, w Olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Startował w półfinale i finale biegu na 400 m a także w biegu na 800 m.

Już niedługo na portalu umieścimy wywiad z Marcinem Lewandowski jaki przeprowadziliśmy po uroczystości. Marcin opowie o udziale w Igrzyskach w Pekinie, najbliższych sportowych planach oraz związkach ze Słubicami. Dla sportowych  kibiców mamy prezent: zdjęcie z autografem Marcina. Szczegóły już wkrótce.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.