Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Prof. Irena Lipowicz, była przedstawicielka rządu ds. stosunków polsko-niemieckich, obecnie pełniąca funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, została laureatką Nagrody Viadriny.

Prof. Gesine Schwan, była rektor Viadriny, pokreśliła w swojej laudacji, że duch porozumienia polsko-niemieckiego jest szczególnie ważny w panującym obecnie w Europie kryzysie. Prof. Irena Lipowicz jest tego najlepszym przykładem, ponieważ poprzez porozumienie polsko-niemieckie poszukuje ona dalszego pogłębienia stosunków europejskich.

Jürgen Vietig, przewodniczący Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni powiedział: Skoro dialog między Polską i Niemcami dotyczący zwrotu bezprawnie zdobytych dzieł sztuki postępuje opieszale, a umowa o współpracy policyjnej między Polską a Niemcami pochodzi z czasów, kiedy Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej, to Nagroda Viadriny za zasługi dla polsko-niemieckiego porozumienia jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

lipowicz viadrina

Prof. Irena Lipowicz była w latach 2004-2006 przedstawicielką Ministra Spraw Zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich. Wspólnie z prof. Gesine Schwan została współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego, w którym uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. W 2008 roku została dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która wspiera finansowo polsko-niemieckie projekty o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym. W 2010 na wniosek Platformy Obywatelskiej została powołana przez Sejm RP na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz została odznaczona m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. 

Do wcześniejszych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara reżyser Volker Schlöndorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011) oraz były minister w rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher (2013).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 p.agnik 2014-05-20 09:36
no to Ewa czy Irena? :o
#2 Redakcja Słubice24.pl 2014-05-20 10:01
Oczywiście prof. Irena Lipowicz. Błąd już poprawiony. Pani profesor na drugie imię ma Ewa, stąd ta pomyłka, przepraszamy.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.