Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Młodzieżowym Centrum Kariery i Punkcie Pośrednictwa Pracy w Słubicach odbyła się debata „Co młodym w duszy gra”. Spotkanie miało na celu próbę podsumowania wpływu 10-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej na sytuację młodzieży wchodzącej na rynek pracy.

Na początku debaty gospodynie spotkania - doradca zawodowy Agnieszka Zwierzchaczewska oraz pośrednik pracy Renata Zając – przedstawiły prezentację podsumowująca działalność ich instytucji oraz efekty projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, wyróżnionego jako przykład najlepszego wykorzystania funduszy unijnych w obszarze „Zatrudnienie i integracja społeczna” w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007-2013.      

Następnie głos zabrał Jan Haufa ze słubickiego Hufca Pracy. Omówił podstawy działalności hufca oraz przedstawił możliwości wspierania młodzieży w wieku 15-18 lat, która ze względu na sytuację życiową chce realizować obowiązek szkolny łącząc naukę przyuczeniem do zawodu.

Swoje wystąpienie miał również Sebastian Łukaszewicz ze Starostwa Powiatowego w Słubicach, który wskazał korzyści wynikające z partnerstwa w projektach wspomagających młodzież wchodzącą na rynek pracy.

debata

Później przyszedł czas na właściwą debatę w której uczestniczyli przedstawiciele szkolnictwa gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego w Słubicach, Powiatowego Urząd Pracy w Słubicach, Starostwa Powiatowego, Ośrodka Pomocy Społecznej w Cybince, Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, Collegium Polonicum, a także przedstawiciele miejscowych pracodawców. Omówiono szczegółowo udział funduszy unijnych w życiu powiatu, uzyskane wsparcie oraz realne korzyści dla młodzieży, wynikające z unijnego członkowstwa. We wnioskach z debaty jej uczestnicy wskazywali na niewątpliwe korzyści wynikające z członkowstwa w Unii Europejskiej.

W dalszej części Fundacja na rzecz Collegium Polonicum przedstawiła wnioski i spostrzeżenia z działań przeprowadzonych wspólnie z Fundacją Dobro Kultury oraz Fundacją Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych w ramach „Diagnozy środowiska lokalnego młodych – Słubice 2014”. Wskazali na podstawową potrzebę tworzenia miejsc dedykowanych młodym. Zarówno miejsc, gdzie młodzież mogłaby spotykać się, rozwijać swe zdolności artystyczne, jak również miejsc ściśle związanych z kulturą fizyczną i wypoczynkiem.

Podobne zdanie miała przybyła na debatę słubicka młodzież. Młodzi słubiczanie wskazywali obszary gdzie należałoby skierować środki i zaangażowanie wszelkich instytucji, by dać młodzieży więcej możliwości na ciekawy wypoczynek, możliwość rozwijania zainteresowań sportowych oraz efektywny rozwój nie tylko w sferze intelektualnej.

warsztat dla mlodziezy

Młodzi mieli także okazję wziąć udział w warsztacie „Unia Europejska szansą dla młodych ludzi”, mającym na celu przybliżenie metodologii tworzenia projektów unijnych w celu pozyskiwania środków na realizację innowacyjnych pomysłów.

W trakcie trwania debaty cały czas czynny był Punkt Pośrednictwa Pracy, gdzie każdy zainteresowany mógł uzyskać informacje na temat dostępnej oferty wolnych stanowisk pracy czy sposobów na podniesieni swoich umiejętności  w zakresie kontaktu z przyszłym pracodawcą.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.