Słubicka policja ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu miało miejsce kilka prób takich przestępstw.
We wszystkich zgłoszonych policji przypadkach, podczas rozmowy telefonicznej oszuści starali się wprowadzić pokrzywdzonych w błąd co do własnej tożsamości. Podawali się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna lub siostrzeńca. Sprawcy podczas rozmowy telefonicznej prosili o pomoc i szybką wpłatę pieniędzy na wskazane przez nich konto bankowe.
- Choć w licznych komunikatach prasowych bardzo często podnosimy kwestie związane z właściwym zachowaniem się w podobnych sytuacjach, wiara w dobre intencje oszustów jest wciąż wysoka – podkreśla Magdalena Tubaj z KPP Słubice.
Ofiarami takich przestępstw są najczęściej osoby starsze, którym trudno zauważyć w zachowaniach takich osób potencjalnych oprawców. Szczególnie, że ci najczęściej bazują na emocjach. Łatwowierność była główną przyczyną kilku oszustw do których doszło na terenie Słubic.
Policja apeluje o zgłaszanie się osób, które w ostatnim czasie otrzymały niepokojące telefony oraz mogą udzielić informacji w tej sprawie. Kontakt z Komendą Powiatową Policji w Słubicach pod numerem telefonu 95 759 2811 lub z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 lub 112.
Najczęstsze metody oszustw
Metoda na wnuczka - oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny, przeważnie za wnuczka bądź syna i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej, zazwyczaj tłumacząc się ciężką sytuacja materialną. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się np. za „wnuczka” biegną do banku wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.
Oszustwo na okazyjny zakup - oszuści oferują do sprzedaży różne artykuły zachwalając jako towar wysokiej jakości, najczęściej aparaty cyfrowe, kamery, czasem drogie markowe zegarki i perfumy. Sami zaczepiają ofiarę. Proponują sprzedaż artykułu po bardzo niskiej cenie. Ofiara godzi się. Płaci a w domu odkrywa, że kupiła zabawkę, obudowę kamery lub podróbkę.
Oszuści podają się za pracowników urzędów - oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające.
- Jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby, rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu, ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym – apeluje rzecznika.