Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W minionym tygodniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach międzynarodowego projektu Building Bridges. Zapraszamy do relacji przygotowanej przez Dorotę Rutkę, koordynatorkę przedsięwzięcia.

Cały tydzień, od 9 do 16 grudnia, trwało międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach wieloletniego już  projektu Building Bridges, w którym od siedmiu lat uczestniczą uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach. Słubiccy licealiści, palestyńscy uczniowie z miejscowości Barthaa w Izraelu, izraelscy z Katzir i niemieccy z Fürstenwalde oraz Frankfurtu nad Odrą mieli możliwość spędzić wspólnie czas, poznać się i popracować nad tematyką projektu.

Tym razem wszystkie cztery grupy spotkały się najpierw na lotnisku Tegel w Berlinie, gdzie przyleciały obie grupy z Izraela, a następnie udano się do Młodzieżowego Centrum Spotkań w Hirschluch, niedaleko miejscowosci Storkow. Ubiegłotygodniowy atak zimy całkowicie zaskoczył uczestników spotkania. Szczególnie jednak zachwyceni byli izraelscy uczniowie. Nie omieszkano więc wykorzystać białego, świeżego, śniegowego puchu. Były bitwy na śnieżki, ale i budowanie, charakterystycznych dla poszczególnych grup, elementów lub budowli. Powstała więc śniegowa, topograficzna mapa palestyńskiej miejscowości Barthaa, uwzględniająca położoną niedaleko miejscowość Katzir, a także symbolicznie przedstawiony most graniczny na Odrze.

Podczas głównych zajęć rozmawiano na tematy związane z tolerancją, demokracją, religią, ale również wymieniano się informacjami o sposobach spędzania wolnego czasu w poszczególnych grupach, narodowościach, ale i u pojedynczych uczestników projektu. Przygotowywano i przedstawiano małe scenki teatralne ilustrujące np. takie hasła jak: rodzina, miłość, bóg, radość, przyjaźń, itp. W mniejszych, wymieszanych grupach czterech narodowości zastanawiano się nad odpowiedzią na ważne pytania, m.in.: Czym jest dla Ciebie dyskryminacja? Czy uważasz, że masz lepsze życie niż Twoi rodzice? Czy chciałbyś żyć, mieszkać w innym kraju? Czego się boisz? Jakie masz obawy co do swojej przyszłości? Co oznacza dla Ciebie rodzina?

Drugą część tygodniowego spotkania czterech narodowości stanowił pobyt w Berlinie i zwiedzanie zaplanowanych miejsc. Muzeum „Trennenpalast” – będące historycznym przejściem granicznym pomiędzy wschodnim i zachodnim Berlinem, Checkpoint Charlie, Muzeum Żydowskie, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Bundestag, Brama Brandenburska, Mur Berliński, ale i Weihnachtsmarkt w różnych częściach Berlina, to tylko niektóre punkty programu.

Po mocno wypełnionym, wspólnie spędzonym tygodniu, przyszedł czas na weekendowy pobyt izraelskich uczestników u rodzin polskich i niemieckich uczniów. Kiedy w niedzielę żegnano się, trudno było oprzeć się wrażeniu, że podczas tego spotkania zawiązało się wiele przyjaźni i lepszego zrozumienia, także między kulturami.

Z niecierpliwością oczekiwana jest druga część projektu, czyli pobyt polskich i niemieckich uczniów w Izraelu, także u arabskich i żydowskich rodzin izraelskich uczestników tego szczególnego, budującego mosty pomiędzy narodowościami i kulturami, projektu Building Bridges.



Dorota Rutka
nauczyciel i koordynator współpracy międzynarodowej w Zespole Szkół Licealnych w Słubicach
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.