Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat realizacji programu aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia na terenie województwa lubuskiego. Kontrolerzy oceniali również Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach oraz organizowane przez tą jednostkę staże dla bezrobotnych.
Słubicki urząd najaktywniej w całym województwie korzystał z tego właśnie instrumentu aktywizowania osób bez pracy. W latach 2009-2011, czyli przez dwa lata trwania programu, zorganizowano łącznie 496 staże dla bezrobotnych poniżej 30 roku życia.
Raport NIK zwraca jednak uwagę na niską efektywność staży. Szczegółowa analiza wykazała, że spośród 104 osób, które znalazły zatrudnienie po odbytym stażu, tylko z pięcioma podpisano umowę o pracę na czas nieokreślony, a z kolejnymi 14 – umowy na czas określony nie krótszy niż 6 miesięcy. W 60 przypadkach zawarto umowy cywilnoprawne lub umowy na czas określony nie dłuższy niż 3 miesiące.
Na terenie naszego powiatu ze stażystów najczęściej korzystały instytucje publiczne m.in. Urząd Skarbowy, Prokuratura Rejonowa, czy placówka „Nasza Chata”, które jednak po zakończeniu stażu nie zatrudniły ani jednego stażysty. Łącznie przez w/w urzędy przewinęło się 92 bezrobotnych (w tym z ocenianego programu 28 osób).
Z kolei urzędy miejskie w Cybince i w Słubicach w tym samym okresie były organizatorem staży dla odpowiednio 94 i 39 bezrobotnych (w tym 29 osób w ramach programu). Zatrudniono łącznie tylko 7 osób, przy czym w każdym wypadku na bardzo krótkie okresy i przede wszystkim na podstawie umów cywilnoprawnych.
Warto jednak podkreślić, że Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach, jako jedyny spośród dziesięciu podobnych placówek w naszym województwie, otrzymał pozytywną ocenę za realizację programu. Pod względem formalnym nie stwierdzono żadnych uchybień i nieprawidłowości. Kontrolerzy NIK szczególnie podkreślali w raporcie dobrą organizację i przeprowadzanie procedur związanych z przyznawaniem dotacji na założenie przez bezrobotnych własnej działalności gospodarczej.
Raport został przygotowany przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Zielonej Górze. Głównym celem kontroli była ocena wykorzystania środków publicznych oraz osiągniętych rezultatów. Wyniki zostały przekazane m.in. do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Otrzymali je także wojewoda lubuski, marszałek oraz poszczególni starostowie.
Pobierz raport NIK (pdf)
Komentarze
Aktywizujcie bezrobotnych a nie wykorzystujcie!!!!
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.