Olej rydzowy znały i doceniały już nasze prababcie, czemu absolutnie nie można się dziwić. Obok jakże charakterystycznej nuty smakowej, wyróżnia się niesamowitym prozdrowotnym działaniem. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić go do swojego menu!
Co to jest olej rydzowy? Co warto wiedzieć o lniance siewnej?
Olej z lnianki, czyli olej rydzowy był znany już przez nasze prababcie. Te bardzo chętnie wykorzystywały jego kulinarny potencjał do przyrządzania smakowitych śledzi. Z czasem znalazł się on nawet na liście tradycyjnych produktów Wielkopolski z jakże “dumną” historią. Lnianka rydzowa jest uważana za najstarszą w Polsce hodowlaną roślinę oleistą.
Olej rydzowy prezentuje się bardzo smakowicie. Ważne jest, aby sięgać po ten od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem tłoczonym na zimno. Uwagę zwraca jego złocisty kolor, który może też wpadać w barwę złocisto-zieloną lub czerwonobrunatną. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakiej glebie hodowano lniankę siewną. To właśnie z niej produkuje się olej rydzowy. Koniec końców prezentuje się on bardzo smakowicie - jest przejrzysty, ale na dnie butelki może pojawić się lekki osad, co jest całkowicie naturalnym procesem. Jak smakuje? Dość specyficznie. Ma mocny aromat i posmak, w którym wyczuwalna jest nuta orzechów, gorczycy i cebuli.
Przyjrzyjmy się jeszcze lniance siewnej (nie mylić z lnem) - jednej z najstarszych roślin oleistych na Starym Kontynencie. Badania archeologiczne wskazują na to, że znano już ją w epoce brązu. Nasze rodzime, ludowe nazewnictwo tj. lennica, lnicznik czy też rydz wskazuje na to, że w Polsce także jest używana od dawna. Roślina ta jest jednoroczna, ma charakterystyczne, żółte kwiatki i osiąga od 30 do 120 cm wysokości. To prawdziwa skarbnica mikro- i makroelementów. Wśród nich wyróżnia się m.in. lecytyna, witamina A, E, a także witaminy z grupy B. Do tego dochodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Właściwości oleju rydzowego
Olej rydzowy jest produkowany z nasion lnicznika siewnego, co sprawia, że bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. W praktyce zawdzięcza to w dużej mierze wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Do tego dochodzą wspomniane już wcześniej witaminy, stąd lista prozdrowotnych korzyści z wprowadzenia go do diety jest długa.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że jest on pomocny w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Nie bez znaczenia pozostaje także wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego. Spożywanie oleju rydzowego to także ochrona serca, wątroby, trzustki, jelit, nerek i naczyń krwionośnych. Do tego dochodzi znormalizowanie poziomu cukru we krwi i stymulowanie produkcji żółci, a także wzmocnienie flory jelit.
Olej rydzowy w jadłospisie to także sposób na zmniejszenie objawów reumatyzmu i artretyzmu. Wykazuje on również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Nie można również zapomnieć o jego właściwościach pielęgnacyjnych. O jakich mowa w praktyce?
Właściwości pielęgnacyjne oleju rydzowego
Olej rydzowy z lnianki stanowi znakomite wsparcie na drodze do prawidłowej pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdza się m.in. w roli remedium na odleżyny, oparzenia, niewielkie rany, czy też owrzodzenia. Warto więc mieć go nie tylko w kuchni, ale także w domowej apteczce. Można z powodzeniem wykorzystać go również w sytuacji, kiedy dojdzie do niewielkiego zranienia, czy też pojawienia się zmian skórnych.
Wśród właściwości pielęgnacyjnych oleju rydzowego warto wymienić jego korzystne działanie na poprawę jędrności skóry. Zmiękcza ją, wygładza, a ponadto uelastycznia w duecie z zapobieganiem utraty wody. Stanowi także ochronę przed stanami zapalnymi, odbudowuje barierę lipidową i opóźnia procesy starzenia. Nic więc dziwnego, że jest tak popularny. Można zastosować go na przykład przed nałożeniem maseczki algowej. Z powodzeniem można także dodać kilka kropel do kremu na dzień lub na noc.
Olej rydzowy sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Na 30 minut przed ich umyciem warto nałożyć go na całą długość (unikając kontaktu ze skórą), bądź też wetrzeć tylko w końcówki.
A może olej rydzowy jako balsam? Tak, to znakomity sposób na poprawę elastyczności skóry. Z powodzeniem można dodać kilka kropel w trakcie aplikacji tego rodzaju kosmetyku i nie pozostaje nic innego, jak czekać na efekty.
Do czego używać olej rydzowy i jak go dawkować?
Olej rydzowy znakomicie komponuje się między innymi w sałatce, w skład której wchodzi pomidor, ogórek, cebula i sałata. Tworzy zgrane połączenie z kozim serem, ziemniakami, kaszą, a także z twarogiem. Podkreśla smak mięs, w tym np. kurczaka. Rzecz jasna nie warto o nim zapominać przyrządzając śledzia - tak, jak to robiły nasze prababcie.
Olej rydzowy poleca się także przy tworzeniu marynat, jak również jako dodatek do zup, kiedy zależy nam na osiągnięciu dość nietypowego smaku. Warto jednak pamiętać, że należy podawać go na zimno - pod wpływem temperatury traci właściwości.
[artykuł partnerski]