Wody Polskie ogłosiły rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących Planów Utrzymania Wód. Konsultacje są okazją dla mieszkańców, organizacji społecznych i samorządów, by wypowiedzieć się na temat kształtu przyszłych działań związanych z utrzymaniem wód powierzchniowych w Polsce.
Czym są Plany Utrzymania Wód?
Plany Utrzymania Wód to dokumenty, które określają działania związane z utrzymaniem rzek i innych wód. Zawierają informacje o odcinkach, gdzie mogą występować zagrożenia dla swobodnego przepływu wody lub spływu lodów, a także wskazują rodzaje tych zagrożeń. W planach znajdziemy również wykaz urządzeń i budowli wodnych, które mają kluczowe znaczenie dla zarządzania wodami.
Plany Utrzymania Wód dla wybranych rzek można przejrzeć na stronie:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod
Dlaczego warto się zaangażować?
Konsultacje społeczne to możliwość wyrażenia opinii na temat działań, które będą miały wpływ na środowisko wodne w naszym kraju i regionie. Każda zgłoszona uwaga może pomóc w lepszym dopasowaniu działań do potrzeb lokalnej społeczności.
Na obszarze powiatu słubickiego oraz powiatów ościennych, szczególnie istotna jest rzeka Odra oraz mniejsze rzeki i strumienie, które wpływają na lokalne ekosystemy, gospodarkę wodną i ochronę przeciwpowodziową. Każdy mieszkaniec ma szansę wskazać, jakie aspekty są dla niego ważne i jak widzi przyszłość lokalnych rzek. W terminie konsultacji będzie można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów Utrzymania Wód, jak i do prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Termin wnoszenia uwag do Planów Utrzymania Wód upływa 31 stycznia 2025 r.
Można je zgłaszać na kilka sposobów, m.in. tradycyjną pocztą, podczas spotkań (dwa odbędą się także w woj. lubuskim), osobiście w siedzibach Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej lub Zarządów Zlewni oraz online przez wypełnienie specjalnego formularza - puw.webankieta.pl.
Szczegółowe informacje, adresy, formularze dostępne są na stronie rządowej:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod