W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie po PROstu, miało na celu integrację oraz podkreślenie wartości różnorodności.
Choć dzień ten wypada 3 grudnia, to na wspólnych obchodach spotkano się już w sobotę, 30 listopada, ponieważ 3 grudnia zaplanowano inne wydarzenie - marsz kolorowych balonów (ZOBACZ). Gości witał zarząd stowarzyszenia: prezes Joanna Sierżant-Rekret, wiceprezes Stanisław Piórkowski i skarbnik Monika Dutkiewicz. Wydarzenie odwiedziła też wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Słubicach Maria Skalniak.
Zgodnie z hasłem imprezy, uroczystość rozpoczęła się od prezentacji na temat o różnorodności i znaczeniu akceptacji inności, a następnie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu podopiecznych stowarzyszenia.
Tańce, śpiew i muzyka
Grupa taneczna zaprezentowała energetyczny układ w stylu rock’n’rolla, przygotowany przez Tomasza Białego. Utwory muzyczne wykonali m.in. Aleksandra Szymkiewicz („Szyba” z musicalu Metro), Wioletta Szymczak („Przybyli ułani”), Weronika Ceglińska („Ale jazz”, „Ja gram na gitarze”) oraz Kacper Najdyk („Czy ten pan i pani”). Dwoje ostatnich podopiecznych zaśpiewało także w duecie piosenkę „Ona tańczy dla mnie”.
Na scenie zobaczyliśmy także występy instrumentalne. Mikołaj Kruszelnicki i Łukasz Karaban zaprezentowali z pomocą Barbary Weiser-Lady wspólną interpretację „The Finger Family Song”, a Wioletta Szymczak zagrała na pianinie utwór „Pchełki” przygotowany podczas zajęć muzykoterapii.
Kto wygrał konkurs?
Kolejnym punktem programu były nagrody dla laureatów wcześniej ogłoszonego konkursu plastycznego „Każdy inny – wszyscy równi” (ZOBACZ).
W kategorii przedszkolnej wyróżniono grupę „Stokrotki” z Przedszkola nr 2 „Pinokio”. W kategorii szkolnej nagrodzono dwoje dzieci: Oliwiera i Natalię, a wśród dorosłych zwyciężył Dawid Bodytko, który także wystąpił na scenie, śpiewając znaną piosenkę Krzysztofa Krawczyka „Bo jesteś Ty”.
Kochaj różnym być!
Nie zabrakło również wzruszających momentów. Emilia Nawotczyńska zaprezentowała autorski wiersz, a Maciej Kopaczewski i Krzysztof Miradziński zagrali „La Pantomime” oraz „Galop”. Wieczór zakończył wspólny występ artystów i publiczności przy piosence „To już jest koniec” oraz doskonale znanym słubiczanom utworze „Kochaj różnym być”.
Po części artystycznej goście przeszli na piętro SMOK-u, gdzie czekały na nich poczęstunek oraz wystawa prac plastycznych zgłoszonych do konkursu.
Galeria zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/23239-roznorodnosc-jest-nasza-sila#sigProIdfa83fe2638