Spółka partnerska to jedna z popularnych form działalności gospodarczej. Stworzono ją z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą działać wspólnie z innymi specjalistami, jednak zachowując niezależność. Sprawdź najważniejsze informacje o spółce partnerskiej.
Spółka partnerska – czym się charakteryzuje?
Spółka partnerska to osobowa spółka prawa handlowego. Nie ma osobowości prawnej, ale za to zdolność procesową i prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Spółka partnerska może nabywać prawa we własnym imieniu, a także zaciągać zobowiązania, pozywać czy być pozywana. Ta forma działalności gospodarczej wyróżnia się następującymi cechami.
- Spółkę partnerską mogą założyć jedynie osoby fizyczne, które wykonują wolny zawód (np. prawnicy, architekci czy lekarze).
- Kluczowym celem spółki partnerskiej jest wykonywanie wolnego zawodu w założonej formie działalności gospodarczej. Partnerzy razem odpowiadają za funkcjonowanie firmy, jednak każdy zajmuje się swoją częścią lub specjalizacją.
- Ważnym atutem jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Partner nie odpowiada więc za szkody spółki, które wyrządził inny jej współwłaściciel.
Jak zarejestrować spółkę partnerską?
Proces ten jest bardzo prosty i wymaga spełnienia zaledwie kilku formalności. Najpierw należy sporządzić umowę spółki – musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. W umowie powinny znajdować się dane, takie jak:
- nazwa i siedziba spółki,
- określony wolny zawód wykonywany przez partnerów,
- przedmiot działalności spółki,
- zakres odpowiedzialności i sposób reprezentacji partnerów.
Warto pamiętać, że w nazwie spółki powinno znaleźć się nazwisko co najmniej jednego partnera, określenie „i partner” (lub drugie nazwisko), a także dopisek „spółka partnerska”, np. „Nowak i Jackowiak, Spółka Partnerska”.
Co jeszcze warto wiedzieć o spółce partnerskiej?
Założenie spółki partnerskiej niesie mnóstwo korzyści – zwłaszcza dla osób wykonujących wolne zawody. Wśród głównych korzyści wymienić trzeba niezależność zawodową, dzięki której partnerzy w ramach wspólnej działalności mogą realizować swoje cele. Odpowiedzialność partnerów ograniczona jest do ich własnej działalności, w związku z czym nie muszą martwić się konsekwencjami działań wspólników spółki.
Do zalet spółki partnerskiej należy też elastyczna organizacja. Członkowie spółki mogą kształtować zasady jej funkcjonowania, po czym dopasować do własnych specjalizacji. Mimo że taka forma działalności gospodarczej ma swoje zalety, nie można zapominać, że mogą zakładać ją jedynie osoby wykonujące wolne zawody – to mocno ogranicza grono ewentualnych wspólników. Spółka partnerska nie ma też osobowości prawnej.
Spółka partnerska to świetne rozwiązanie dla specjalistów chcących pracować razem. To szansa na rozwój biznesu i połączenie kompetencji fachowców, przy zachowaniu jednocześnie niezależność zawodową. Spółka partnerska jest atrakcyjną formą współpracy dla ludzi wykonujących wolne zawody. Zanim założy się taką działalność, należy jednak dokładnie przeanalizować potrzeby i możliwości organizacyjne, aby wykorzystać możliwości spółki.
[artykuł sponsorki]