Trwa 24. edycja Szlachetnej Paczki. Każdy z nas – indywidualnie lub w grupie - może zostać darczyńcą i pomóc wybranej osobie lub rodzinie. W działania tej szczytnej akcji włączyli się także słubiczanie.
– Na wsparcie czekają samotni seniorzy, samodzielni rodzice, rodziny dotknięte chorobą, niepełnosprawnością czy skutkami niespodziewanych zdarzeń, w tym wrześniowej powodzi – opowiada Anna Gaik ze Stowarzyszenia Wiosna, której organizuje Szlachetną Paczkę.
W lokalnych społecznościach są nie tylko osoby, które tej pomocy potrzebują, ale również tacy, którzy chcą pomagać i czerpać z tego radość. Szlachetna Paczka daje im tą możliwość.
Do akcji postanowili przyłączyć się również panowie ze stowarzyszenie oldBOYS Słubice. Mieszkańcy naszego miasta kojarzą ich przede wszystkich z rozmaitych wydarzeń sportowych, głównie piłkarskich.
– Tym razem postanowiliśmy wspólnie zagrać nie na boisku, ale na rzecz potrzebujących. Z bazy Szlachetnej Paczki wybraliśmy rodzinę i zebraliśmy pieniądze na zakup potrzebnych dla niej rzeczy – opowiada Krzysztof Pawłowicz ze stowarzyszenia.
Jednak na pomoc czeka wciąż wielu potrzebujących. Obecnie w bazie znajduje się ponad 2 tys. rodzin, których jeszcze nikt nie wybrał. Wśród nich są także mieszkańcy Słubic i okolic.
Jak 53-letni pan Paweł, który kiedyś pracował w szkole jako nauczyciel, a obecnie zmaga się chorobą nowotworową. Przeszedł 3 operacje, przyjmuje chemioterapię. Potrzebuje nowych okien, paneli podłogowych i żywności. Chciałbym zrobić remont w domu, aby móc zaprosić córki na święta. Przydadzą się mu również nowe buty i ubrania.
Na pomoc czeka także pani Aneta z dwójką dzieci, która mieszka na wsi. Sama choruje, ale z braku funduszy nie może podjąć leczenia, na dodatek musi zajmować się chorą córką, która jeszcze uczy się w szkole. Syn Adam marzy o zdobyciu prawa jazdy, aby móc rozwijać się zawodowo i wspomóc rodzinę. Pilna potrzeba to remont przeciekającego dachu, a także żywność i pościel.
Takich historii jest więcej. Każdy z nich może mieć swój happy end, wszystko zależy od nas.
– Szlachetną Paczkę można przygotowywać w grupie znajomych, bliskich z rodziny, ale też w szkole czy pracy, w której na co dzień spędzamy dużo czasu – dodaje Anna Gaik.
Zasada jest prosta. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę z dostępnej bazy i następnie zorganizować dla nich pomoc. We wszystkim pomagają lokalni koordynatorzy Szlachetna Paczki.