Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ogrzewanie olejowe a względy ekologiczne

Budowa domu, a także jego gruntowny remont to najlepsze okazje, by wybrać nie tylko najbardziej efektywne, ale także to najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Jedną z dostępnych możliwości jest w tym przypadku piec na olej opałowy. Czy to rozwiązanie jest przyjazne środowisku, a jeśli tak, to na jakiej zasadzie? Czym różni się jego działanie od działania pieca na ekogroszek lub pellet? Przekonajmy się, co warto wiedzieć o piecu na olej opałowy!

Jak działa ogrzewanie olejowe?

Zasada działania pieców na olej opałowy jest dość prosta. Paliwem w tym układzie jest olej grzewczy, czyli mieszanina węglowodorów aromatycznych, naftenowych oraz parafinowych. Substancja ta powstaje jako pochodna procesu destylacji ropy naftowej – charakteryzuje się wydajnością, a także łatwością i bezpieczeństwem użytkowania. Kiedy temperatura spada poniżej ustalonej granicy, piec otrzymuje sygnał, by rozpocząć ogrzewanie lokum. Olej zostaje podgrzany i przy użyciu pompy lub metodą grawitacyjną jest doprowadzany ze zbiornika do kotła, czyli palnika, zmieniając się w mgłę olejową wymieszaną z powietrzem. W tej formie mieszanka trafia do palnika, gdzie powstają płomienie, które ogrzewają – w zależności od instalacji – wodę lub powietrze.

Olej opałowy a ekologia

Jedną z podstawowych zalet ogrzewania olejowego jest fakt, że system ten generuje czyste ciepło – właściwie nie wytwarzając dymu i redukując ilość zanieczyszczeń do absolutnego minimum. Jak to możliwe? W przeciwieństwie do spalania ekogroszku czy pelletu, w procesie spalania oleju opałowego w nowoczesnych urządzeniach ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery jest znikoma. Olej opałowy nie jest toksyczny i charakteryzuje się niską zawartością siarki. W dodatku paliwo zalicza się do tych bezodpadowych, co oznacza, że w procesie spalania nie powstaje popiół.

Parametry dobrego oleju grzewczego:

  • maksymalna gęstość oleju 860 kg/m3
  • maksymalna zawartość siarki 0,1%
  • maksymalna zawartość wody 200 mg/kg
  • maksymalna zawartość zanieczyszczeń stałych 24 mg/kg
  • maksymalne pozostałości po spopieleniu 0,01%
  • minimalna wartość opałowa 42,6 MJ/kg
  • minimalna temperatura zapłonu 56ºC

Warto również wspomnieć o wysokiej temperaturze zapłonu substancji, która przekłada się na bardzo niskie zagrożenie wybuchem, czyniąc z oleju opałowego nie tylko jeden z najbardziej ekologicznych, ale także bardzo bezpieczny system grzewczy. By to jednak osiągnąć, spełnione muszą zostać również podstawowe kryteria przechowywania substancji. Tutaj konieczne jest wykorzystanie specjalnych zbiorników na olej grzewczy. Te dostępne są w wersjach o różnych pojemnościach, a także o różnym wyposażeniu dodatkowym. Profesjonalne jednopłaszczowe oraz dwupłaszczowe zbiorniki na olej grzewczy to gwarancja poprawnego przechowywania paliwa, które dzięki temu jest odpowiednio zabezpieczone, nie szkodzi użytkownikom i jest niegroźne dla środowiska. Zadbanie o solidne zbiorniki to także poręczenie, że system ogrzewania olejowego w twoim lokum będzie działał maksymalnie wydajnie.

Zalety oleju grzewczego

Znikoma emisja zanieczyszczeń to tylko jedna z zalet ogrzewania olejowego. Warto tutaj wspomnieć również o względach bezpieczeństwa: z uwagi na wysoką temperaturę zapłonu oleju grzewczego, jego poprawne przechowywanie nie stanowi zagrożenia wybuchem. Ponadto systemy grzewcze tego rodzaju charakteryzują się nadzwyczajną solidnością i nierzadko wytrzymują nawet 30 lat. W dodatku nowoczesne urządzenia grzewcze na olej opałowy są w dużej mierze zautomatyzowane, a więc poza okresowymi przeglądami konserwacyjnymi, nie wymagają od użytkowników zbyt wielu działań.

Olejowa instalacja grzewcza może zostać zamontowana niezależnie od sieci gazowej, co ułatwia nie tylko jej użytkowanie, ale także potencjalne naprawy. Pozostaje jeszcze dystrybucja paliwa – ta kwestia również prezentuje się bardzo korzystnie: olej opałowy można zamówić od wybranego producenta oraz poprosić o dostawę pod wskazany adres. Gdzie najlepiej kupować olej grzewczy? Tutaj odpowiedź zależy od od preferencji zamawiającego: można zakupić go na wybranych stacjach paliw, choć dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia w profesjonalnej firmie oferującej sprzedaż oleju grzewczego z dostawą.

Współpracuj z Petromex!

W Petromex oferujemy sprzedaż i dostawę wysokiej jakości oleju opałowego EKOTERM. Jest to paliwo, które pochodzi od producenta PKN ORLEN i zostało stworzone z myślą o jeszcze większej wydajności procesu spalania. Olej spełnia wszelkie normy przewidziane dla tego typu produktów. Nasza firma jest autoryzowanym i bezpośrednim dostawcą, dlatego też ceny oleju opałowego należą do jednych z najniższych na rynku. Oprócz wysokiej jakości produktu oferujemy szybka obsługę: dysponujemy flotą samochodów przystosowanych do przewozu i rozładunku paliwa, jesteśmy więc w stanie dostarczyć olej opałowy pod wskazany adres w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia. Jeśli poszukujesz jakościowego oleju grzewczego i kompleksowej obsługi, skontaktuj się z naszymi doradcami.

olej

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.