Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Oczko wodne w ogrodzie – jak założyć i utrzymać zdrowy ekosystem w wodnym zakątku?

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Pierwszym krokiem w tworzeniu oczka wodnego jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej, aby było to miejsce w lekkim cieniu, ale z dala od drzew liściastych, gdyż opadające liście mogą zanieczyszczać wodę. Kolejnym etapem jest przygotowanie zagłębienia w ziemi i jego zabezpieczenie. Można to zrobić przy pomocy piasku i specjalnie dobranego materiału, takiego jak folia, siatka, włóknina, kauczuk czy beton. Wybór materiału zależy od kształtu, głębokości oraz stylu oczka wodnego.

Następnie należy napełnić zbiornik wodą, najlepiej używając węża ogrodowego. Ważne jest, aby woda spływała wolno i stopniowo, co może zająć nawet kilka dni w przypadku większych oczek wodnych. Gdy zbiornik jest już napełniony, można przystąpić do umieszczania roślin pływających oraz przybrzeżnych, które będą otaczać wodę. Ich rozmieszczenie powinno być staranne i przemyślane, łącząc potrzeby roślin z estetyką. Należy wybrać gatunki, które stworzą efektowną kompozycję kolorystyczną i strukturalną oraz umieścić je w miejscach, gdzie będą się najlepiej rozwijać.

Do najpopularniejszych roślin wodnych należą grążele, grzybienie, hiacynty wodne oraz kotewki orzechy wodne, które unoszą się na powierzchni wody. W okolicach akwenu warto zasadzić rośliny preferujące wilgotne środowiska, takie jak tataraki, pałki wodne, kaczeńce, mięta nadwodna czy strzałki wodne.

Jak utrzymać zdrowy ekosystem w wodnym zakątku?  

Oczko wodne jest niezwykle efektowną ozdobą ogrodu, ale tylko wtedy, gdy woda w nim jest czysta, klarowna, przejrzysta i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Największym problemem oczek wodnych są glony. Aby utrzymać zdrowy ekosystem, warto zadbać o niego na wiele różnych sposobów i korzystać ze wsparcia zarówno naturalnych, jak i mechanicznych pomocników. Sprawdzoną metodą na naturalne porządki w oczku wodnym są rośliny, które oczyszczają i natleniają wodę. Inny naturalny sposób oczyszczania to ryby, które żywią się glonami, czyli np. karpie i różanki, a także karasie i jesiotry.

Przydatne narzędzia i akcesoria

Każde oczko wodne wymaga gruntownego oczyszczenia raz na rok lub dwa lata. Podczas takiej konserwacji należy wymienić wodę – w całości lub częściowo – oraz usunąć muł i osady denne. Do tego celu warto wybrać odpowiednie narzędzie, a najlepiej sprawdzi się wąż ssawno-tłoczny, który przeznaczony jest do zasysania i transportu wody właśnie w oczkach wodnych. Jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu, wybierz model BASSEFLEX od marki Cellast. Został wykonany z twardego PCV i wyposażony w zbrojenie spiralne, dzięki czemu charakteryzuje się trwałością i posłuży Ci przez wiele lat. Występuje w kilku wariantach długości oraz w wersji na stojak.

Oprócz regularnej wymiany wody i oczyszczania oczka ze wszelkich zanieczyszczeń, kluczowe jest także przycinanie roślin wodnych. Warto więc wyposażyć się w odpowiednie nożyce i sekatory ogrodowe. Dobrym pomysłem będzie również wybranie sekatora na wysięgniku lub modelu teleskopowego. Dzięki takim narzędziom możliwe będzie przycięcie roślin, które znajdują się na środku zbiornika, a więc w miejscu o utrudnionym dostępie.

Podsumowanie

Zakładanie i utrzymanie oczka wodnego w ogrodzie to proces wymagający czasu i zaangażowania, ale efekty mogą być niezwykle satysfakcjonujące. Prawidłowo zaprojektowane i utrzymane, nie tylko wzbogaca estetykę ogrodu, ale także staje się ważnym ekosystemem. Dbanie o równowagę biologiczną, regularne czyszczenie oraz monitorowanie jakości wody to kluczowe elementy, które pomogą Ci cieszyć się pięknem wodnego zakątka przez wiele lat.

[reklama]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.