Inhalacja to metoda podawania leków w postaci wziewnej. Aerozol zawierający odpowiednie dla danej jednostki chorobowej substancje aktywne, jest w procesie inhalacji wprowadzany do górnych lub dolnych dróg oddechowych całkowicie naturalnie, po prostu dzięki oddychaniu. Oznacza to bezbolesną i nie wymagającą specjalnych wyrzeczeń terapię, która dodatkowo jest bardzo skuteczna – zamiast przechodzić przez cały układ pokarmowy (jak ma to miejsce w przypadku tabletek czy syropu), lek od razu trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Aby terapia była skuteczna, potrzebujemy oczywiście odpowiednio dobranego medykamentu (co jest już w gestii lekarza lub farmaceuty, w przypadku leków nie na receptę), ale liczy się także dobry inhalator. Czym kierować się podczas dokonywania wyboru? Które inhalatory będą dobre dla dorosłych a które dla dzieci?
Rodzaje inhalatorów dostępnych na rynku
Wraz z docenieniem inhalacji jako skutecznej i bezpiecznej formy podawania leków, na rynku pojawiło się wiele modeli inhalatorów. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z dostępnych rozwiązań.
Inhalator pneumatyczny wyposażony jest w sprężarkę oraz w nebulizator. Jest on wygodny zwłaszcza dla dzieci i dla starszych pacjentów, ponieważ inhalacja przebiega na skutek naturalnego oddychania – nie ma konieczności synchronizacji wdechów z pracą urządzenia. Inhalator membranowo-siateczkowy (MESH) stosuje inną metodę wytwarzania aerozolu – zamiast go rozbijać, przeciska go przez specjalną, drobną siateczkę, co przekłada się na zmniejszenie zużycia leku a często także na zwiększenie efektywności leczenia. Nowoczesny inhalator ultradźwiękowy jest wydajny i wygodny, ale nie nadaje się do każdego rodzaju leków, z uwagi na możliwość naruszania pewnych związków przez emitowane fale. Klasyczny inhalator ciśnieniowy ma przeważnie wygodne, niewielkie rozmiary, ale wymaga koordynacji z wdechem.
Warto mieć także na wielkość cząstki wytwarzanej przez inhalator. Im mniejsza, tym głębiej może dotrzeć. Jeśli zatem chcesz wyleczyć chorobę gardła, wystarczy model wytwarzający większe cząstki (do 3 μm), ale do terapii oskrzeli czy płuc potrzebny będzie inhalator rozbijający lek na drobinki o wielkości 1 μm.
Inhalator dla dorosłego, dla dziecka i dla seniora
Skuteczna inhalacja wynika z doboru odpowiedniego urządzenia dla poszczególnych pacjentów. W przypadku najmłodszych dzieci (poniżej 3 lat) nie ma oczywiście mowy o uzyskaniu koordynacji wdechowej z urządzeniem. Maluchowi ciężko jest wytłumaczyć charakter zabiegu i konieczność jego przeprowadzania, czego efektem bywa bunt i płacz. To dlatego najmłodszym użytkownikom zaleca się korzystanie z inhalatorów pneumatycznych z maseczką.
Starsze dzieciaki, które można już zachęcić do współpracy, mogą korzystać z ustnika, co minimalizuje straty leku. Nadal problematyczne może być jednak pokonanie strachu przed inhalacją – urządzenia wydają głośne, buczące dźwięki. Z myślą o umileniu maluchowi czasu spędzonego na inhalacji, powstały inhalatory w przyjaznych kształtach i kolorach (np. w postaci kotków, piesków czy z postaciami bohaterów ulubionych bajek).
Problemy z prawidłową inhalacją (np. z kontrolowaniem wdechów czy z przytrzymywaniem ustnika) mogą mieć także seniorzy. To dlatego dla osób starszych warto kupić takie same modele, jak te przeznaczone dla dzieci.
W przypadku osób dorosłych kluczowa jest natomiast skuteczność, ale też szybkość instalacji. Dobrym wyborem będzie inhalator ultradźwiękowy lub MESH. Sprawdź inhalatory w eplaster.pl - hurtowni medycznej oferującej artykuły dla podmiotów medycznych i dla osób prywatnych.
Na koniec warto rozwiać jeszcze jedną wątpliwość, związaną z terminologią. Chodzi o rozróżnienie pomiędzy inhalatorem a nebulizatorem. Bardzo często te dwa pojęcia stosowane są zamiennie, a tymczasem odnoszą się one do innych (choć powiązanych) artykułów. Inhalator to całe urządzenie, służące do przeprowadzania inhalacji – czyli zaaplikowania sobie leku poprzez wdychanie odpowiedniej jego dawki, jak ma to miejsce np. w przypadku małych inhalatorów dla astmatyków. Nebulizator jest natomiast częścią nowoczesnego inhalatora. Odpowiada on za rozproszenie substancji leczniczej do postaci mgiełki (z łac. nebula – stąd nazwa). Proces ten przebiega różnie, w zależności od konkretnego nebulizatora. Do rozpraszania używa się sprężonego powietrza, sprężonego tlenu albo ultradźwięków. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ nie każdy inhalator posiada nebulizator, ale z kolei każdy nebulizator służy do przeprowadzania inhalacji. Wielkość podawanych cząstek ma znaczenie przy podawaniu konkretnych leków, dlatego warto wiedzieć, którego z urządzeń potrzebujemy.
[artykuł partnerski]