Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak zdobyć numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dla danej nieruchomości, ponieważ opisuje jej stan prawny. W jaki sposób go zatem ustalić? Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest księga wieczysta i kiedy warto zapoznać się z jej treścią?

Przed przedstawieniem tego, w jaki sposób zdobyć numer księgi wieczystej warto wyjaśnić to, czym właściwie ona jest. Otóż, księga wieczysta (KW) to jak wspomniano we wstępie najważniejszy dokument dla danej nieruchomości, co wynika z faktu, że opisuje on jej stan prawny. Istotne zatem jest to, że dostęp do ksiąg wieczystych jest w naszym kraju jawny, co oznacza, że ich treść może przeglądać każdy. Warunkiem jest jednak w tym przypadku posiadanie numeru księgi wieczystej, ponieważ dokument można pobrać z serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) wyłącznie po jego wpisaniu.

Kiedy warto zapoznać się z treścią księgi wieczystej danej nieruchomości? Przede wszystkim w przypadku zainteresowania zakupem tej nieruchomości, ponieważ weryfikacja zapisów księgi wieczystej może pozwolić uniknąć wielu późniejszych kłopotów, np. zakupu nieruchomości ze służebnością. Należy bowiem pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem wpisy w księgach wieczystych uznawane są za wiążące. Inną sytuacją, w której warto je zweryfikować może być zatem uczestniczenie w postępowaniu spadkowym, którego przedmiotem jest dana nieruchomość.

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?

Jak już wspomniano do uzyskania dostępu do treści księgi wieczystej niezbędne jest posiadanie jej numeru, którego budowa została opisana w artykule dostępnym pod linkiem: https://ksiegi-wieczyste.org/numer-ksiegi-wieczystej/. Przykładowy numer księgi wieczystej GW1S/00012345/1 składa się z trzech elementów, czyli:

  • oznaczenia wydziału sądu rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie księgi wieczystej - w tym przypadku GW1S wskazującego V Wydział Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego w Słubicach;
  • określenia numer księgi wieczystej, który jest nadawany zgodnie z repertorium ksiąg sądu rejonowego - 8 kolejnych znaków, czyli w tym przypadku 00012345;
  • automatycznie nadawanej cyfry kontrolnej - w tym przypadku 1.

Jak samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej?

Numerem księgi wieczystej dysponuje właściciel nieruchomości, dla której jest ona prowadzona. Jak zatem zdobyć go chcąc uzyskać dostęp do zapisów w księdze wieczystej? Otóż, jest to możliwe dzięki skorzystaniu z funkcjonalności dedykowanych wyszukiwarek online. W efekcie dysponując numerem ewidencyjnym działki można samodzielnie uzyskać numer KW. Oczywiście nie jest to jedyna możliwość, ponieważ numer księgi wieczystej można ustalić również na drodze urzędowej. Jego uzyskanie jest możliwe w Państwowej Ewidencji Gruntów znajdującej się w odpowiednim dla danej lokalizacji Starostwie Powiatowym, jednak wymaga wykazania interesu prawnego w stosunku do danej nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że samodzielne zdobycie numeru księgi wieczystej jest nie tylko możliwe, ale nie powinno sprawić również problemu. Dysponując nim można mieć natomiast nieograniczony dostęp do jej treści.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.