Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na czym polega kurs pedagogiczny dla nauczycieli?

Chcesz zostać nauczycielem, ale nie masz przygotowania pedagogicznego, które jest niezbędne do pracy w placówkach oświatowych? Jednym ze sposobów na zdobycie nie tylko cennej wiedzy i umiejętności, ale także potrzebnych uprawnień jest zapisanie się na kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli. Dowiedz się, na czym polega.

Kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli – najważniejsze informacje

Kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli:

  • pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii, dydaktyki i pedagogiki,
  • jest prowadzony zgodnie z prawem oświatowym i rozporządzeniem MEiN,
  • pozwala zdobyć uprawnienia potrzebne do prowadzenia zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych,
  • kończy się egzaminem.

Kto powinien zapisać się na kurs pedagogiczny dla nauczycieli?

Dla kogo kwalifikacyjny kurs pedagogiczny jest odpowiednim wyborem? Tak jak wspominaliśmy już we wstępie artykułu: jest on dedykowany przede wszystkim uczestnikom, którzy chcą prowadzić zajęcia dydaktyczne w szkole lub innej placówce edukacyjnej, ale nie mają przygotowania pedagogicznego. Program kursu może okazać się równie przydatny dla kadry szkolącej ratownictwa wodnego.

Co istotne, na kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli mogą zapisać się osoby legitymujące się wykształceniem wyższym. Co w sytuacji, gdy jeszcze go nie masz? Skontaktuj się z placówką, która może wyrazić zgodę na warunkowe przystąpienie do kursu.

Program kursu kwalifikacyjnego dla nauczycieli. Co warto o nim wiedzieć?

Decydując się na udział w kursie kwalifikacyjnym dla nauczycieli, musisz pamiętać, że uczestnicy nie tylko zapoznają się z teorią. Do jego ukończenia niezbędne jest również odbycie praktyk w wymiarze 150 godzin. Tu warto wspomnieć, że istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie z ich realizacji. Wymogiem jest zdobyte doświadczenie zawodowe wpisujące się w założenia kursu. Ostateczną decyzję podejmuje placówka, która go prowadzi.

Jeżeli chodzi o sam program, to jest on zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz obejmuje aż 270 godzin teorii. Podzielono go na 8 modułów. Każdy z nich zawiera kilka szczegółowych tematów. Na liście bloków i poszczególnych zagadnień, z którymi zapoznają się uczestnicy kwalifikacyjnego kursu pedagogicznego dla nauczycieli, znajdziesz:

  • pedagogikę ogólną (np. subdyscypliny pedagogiki czy emisję głosu);
  • psychologię ogólną (np. teorie rozwoju człowieka);
  • dydaktykę ogólną (np. kształcenie a nauczanie czy dydaktykę jako subdyscyplinę pedagogiczną);
  • socjologię i pedagogikę społeczną (np. znaczenie rodziny, grup rówieśniczych i środowisk lokalnych w rozwoju jednostki);
  • teorię wychowania (np. warunki skutecznego wychowania);
  • diagnostykę i badania pedagogiczne (np. metody i techniki badań społecznych czy podstawy diagnozy psychopedagogicznej i profilaktyki pedagogicznej);
  • historię wychowania (w trakcie kursu omawiane są epoki od starożytności po współczesność w Polsce);
  • etykę i filozoficzne koncepcje człowieka (np. aksjologiczny charakter bytu ludzkiego).

Możesz się zapoznać z pełnym programem kursu, odwiedzając tę stronę: https://epedagog.edu.pl/oferta/kursy/kurs-kwalifikacyjny-pedagogiczny-dla-nauczycieli-270-godzin-teorii-150-godzin-praktyki.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.