Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Własna działalność a samochód – czy można odliczyć koszty eksploatacji pojazdu?

Odliczenie kosztów eksploatacji pojazdu w działalności gospodarczej jest możliwe, jednak zależne od kilku czynników. Na czym to polega? Podpowiadamy.

Samochód prywatny w firmie i jego użytkowanie

Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo lub na zasadach ogólnych mają możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów. Stanowi to najpopularniejszą kategorię wydatków związaną z transportem. Na określonych zasadach można odliczać nie tylko sam zakup pojazdów, lecz także koszty związane z ich eksploatacją — naprawy czy paliwo.  Więcej na ten temat dowiesz się, wpisując w wyszukiwarkę odliczenie kosztów paliwa w firmie auto prywatne.

Czasem zakup auta na firmę lub skorzystanie z leasingu jest niemożliwe. W takiej sytuacji można wykorzystywać własny samochód w działalności gospodarczej, również wtedu kiedy użytkujesz do celów prywatnych. Odliczanie kosztów jest możliwe bez konieczności dopełniania  skomplikowanych formalności.

Prywatne auto w firmie — koszty firmowe

Dla ustalenia kwestii podatkowych należy określić czy dany pojazd będzie użytkowany wyłącznie w celach służbowych, czy również prywatnych.

Jeśli pojazd będzie pełnił funkcję wyłącznie służbowego, możesz dokonać odliczenia 100% wydatków, w tym np. kosztów zakupu i wymiany części eksploatacyjnych, przeglądów, zakupu ubezpieczenia, paliwa. Warto pamiętać, że odliczenie 100% podatku  przez czynnego podatnika VAT wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Wymaga ono złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji VAT- 26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jeśli pojazd będzie użytkowany również w celach prywatnych, koszty wynikające z użytkowania samochodu prywatnego w działalności gospodarczej będą limitowane. Wówczas będzie można odliczyć 20% kwoty netto powiększoną o wysokość nierozliczonego VAT-u i 50% podatku VAT. W tym wypadku nie ma konieczności prowadzenia kilometrówki. Dokumentowanie wydatków odbywa się na podstawie faktur.

Jak rozliczyć samochód prywatny w ramach prowadzonej działalności?

Sposób rozliczania kosztów prywatnego samochodu użytkowanego w firmie będzie zależeć od sposobu jego eksploatacji. W innych przypadkach sprawdź jak obliczyć ryczałt.

Nie wprowadzając pojazdu do ewidencji środków trwałych i wykorzystując go także do celów prywatnych, wystarczy rozliczać koszty eksploatacyjne na podstawie wystawionych na firmę faktur.

Jeśli nie korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, wówczas zaliczasz całość kosztów. W takiej sytuacji musisz złożyć deklarację VAT-26 oraz pamiętać o prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu na potrzeby podatku VAT. Te same kroki podejmujesz przy przeniesieniu samochodu prywatnego na firmę, włączeniu go do środków trwałych i odliczeniu 100% kosztów.

Prywatne auto w działalności a podatek VAT

Czynny podatnik VAT ma prawo rozliczania należności z tego tytułu.  Jeśli korzystasz z auta wyłącznie w celach służbowych, możesz odliczyć 100% podatku VAT.  Pamiętaj także o złożeniu informacji o firmowych pojazdach samochodowych na formularzu VAT-26. Sprawdź, czy obowiązuje Cię ryczałt za dojazdy.

Korzystanie z auta w celach prywatnych i służbowych daje możliwość rozliczenia połowy podatku VAT. W przypadku pojazdów w środkach trwałych pozostałą część VAT można doliczyć do kwoty netto, obniżając w ten sposób wysokość podatku dochodowego.

[artykuł sponsorowany]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.