Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dbajmy o zdrowie psychiczne naszych dzieci

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest w ostatnim czasie coraz częściej głośno dyskutowane i to na różnych szczeblach. Szczególną uwagę zwraca się na konieczność podejmowania działań zapobiegających kryzysowi psychicznemu dzieci i młodzieży, kryzysowi, który widać bardzo wyraźnie w całym środowisku młodzieżowym. Zaburzenia psychiczne wieku rozwojowego mają to do siebie, że w wielu z nich bardzo duży udział odgrywają czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ, zwłaszcza my, dorośli. Dlatego też Centrum Medyczne Brandmed włączyło się do ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem „Ważne jest jutro” oraz zostało partnerem Fundacji Beztroska Psychoterapia.

W ramach współpracy z Fundacją Beztroska Psychoterapia staramy się pomóc tym, do których mamy możliwość dotrzeć, a wiedza, zawsze jest dobrym początkiem zmian na lepsze. Pod auspicjami naszego Centrum oraz Fundacji Beztroska Psychoterapia pedagodzy oraz psychologowie zorganizowali warsztaty dla młodzieży, webinary eksperckie dla rodziców, dyskusje tematyczne, ćwiczenia praktyczne na identyfikację własnych emocji. Uczestnicy uczyli się dlaczego emocje są ważne, jakie  emocje znamy, czy można kontrolować swoje emocje, jak to zrobić?

Jakie są różnice między uczuciami a emocjami?

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadały dzieci i młodzież. Celem warsztatów było umożliwienie uczestnikom zidentyfikowanie, nazwanie i wyrażanie swoich emocji, rozwijając jednocześnie umiejętność radzenia sobie z nimi w zdrowy i konstruktywny sposób. W wyniku przeprowadzonych warsztatów powstały przepiękne prace artystyczne, prezentacje, a na ich podstawie miniwystawa, którą można podziwiać w Centrum Brandmed.

Kampania "Ważne jest jutro”

Ogólnopolska kampania "Ważne jest jutro", której organizatorem jest Fundacja Beztroska Psychoterapia to kampania przeciwdziałania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży.

"Zdecydowaliśmy się włączyć w tę kampanię na fali informacji medialnych odnośnie tego, w jak kiepskiej kondycji psychicznej znajdują się nasze dzieci i młodzież, jak wielkim problemem jest brak dostępu do pomocy psychologicznej. Wszyscy mierzą się z tym problemem. Chcieliśmy dołożyć naszą cegiełkę, angażując się w ten temat, bazując również na niewątpliwym sukcesie akcji "Dziewczyny dziewczynom" (Różowa skrzyneczka). Zebraliśmy spore grono osób chętnych do współpracy. Rozmawialiśmy także z władzami samorządowymi, dyrektorami szkół, pedagogami i psychologami na temat trudnej sytuacji wśród dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego. Tak, jak wspomniałem chcielibyśmy dołożyć coś od siebie, nie niszcząc oczywiście już istniejących struktur i schematów w tym zakresie. Stąd pomysł na to aby skorzystać z doświadczenia kogoś z zewnątrz" - mówi dyrektor Centrum Medycznego Brandmed, WIesław Pucek.

Rola Fundacji Beztroska Psychoterapia

Prezeska Fundacji, pani Agata Jancewicz podkreśla, że "Fundacja zajmuje się zdrowiem psychicznym młodych osób, ale trafiają do nas także dorośli. Oferujemy pomoc psychologiczną, warsztaty, szkolenia, spotkania psychologiczne. Zakres pomocy zależny jest od kampanii, którą prowadzimy. Kampania definiuje ilość godzin konsultacji psychologicznych, tematy warsztatów, spotkań i różnych innych form aktywności. Pierwszego lutego wystartowała nasza ogólnopolska kampania przeciwdziałania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży. Zaoferowaliśmy w jej trakcie 500 godzin konsultacji psychologicznych porad prawnych. Całą pomoc oferujemy bezpłatnie."

W ramach kampanii uczestnicy zapoznawali się z występującymi najczęściej przyczynami samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Poznawali fakty oraz mity narastające wokół tematyki samobójstw, a także sposoby właściwej reakcji na pojawienie się sygnałów ostrzegawczych. 

Dlaczego to takie ważne?

Na to pytanie odpowiada pani Honorata Kędzierska, psycholożka i koordynatorka działań, która zaangażowała się w przeprowadzenie warsztatów wśród młodzieży: "Najważniejsze, aby to dzieci i młodzież zapamiętały naszą wspólną pracę i to, o czym rozmawialiśmy w trakcie warsztatów. Wspólne tworzenie prac artystycznych to również element pomagający budować więzi społeczne. Efekty tego, czego uczymy dzisiaj będą widoczne w przyszłości, dlatego tak zależy nam, byśmy mogli wpoić dzieciom, że one same oraz ich emocje są ważne. Wpisuje się to w ramy projektu "Ważne jest trudno".

[reklama]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.