Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kunowice

Wracamy do tematu uciążliwego zapachu z wysypiska śmieci w Kunowicach. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka. Mamy odpowiedź.

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu pisaliśmy o akcji mieszkańców, którzy zbierają podpisy pod petycją do spółki ZUO International, do której należy wysypisko (ZOBACZ). Temat wzbudził duże zainteresowanie i w dyskusji padło wiele pytań, również do władz Słubic.

Zgodnie z zapowiedzią, przesłaliśmy do burmistrza kilka pytań dotyczących sprawy.

  1. Czy władze Słubic wiedzą co jest źródłem fetoru?
  2. Czy i jakie kroki / działania w sprawie likwidacji zapachu z wysypiska podjęli burmistrz oraz rada?
  3. Czy były prowadzone jakieś spotkania/rozmowy z firmą w sprawie polepszenia sytuacji? Jeśli tak, to na jakim są etapie?
  4. Czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie władz Słubic w walce o czyste powietrze? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
  5. Czy pan burmistrz wie, kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się poprawy sytuacji?

Poniżej odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od Beaty Bieleckiej, rzeczniczki prasowej Gminy Słubice.

W związku z często pojawiającymi się pytaniami ze strony mieszkańców Kunowic i okolic dotyczącymi działalności ZUO International w Kunowicach i rozprzestrzeniającym się nieprzyjemnym zapachem, 14 września 2023 roku Urząd Miejski w Słubicach poprosił ZUO o wyjaśnienie sprawy. 26 września 2023 r. otrzymaliśmy obszerne pismo ze spółki ZUO International, z którego wynikało, że w 2023 roku składowisko zostało 6 razy skontrolowane, przez różne organy administracji publicznej i kontrole te nie wykazały żadnych nieprawidłowości, procesy są realizowane prawidłowo i nie budzą zastrzeżeń. Zakład funkcjonuje zgodnie z posiadanymi pozwoleniami i wymaganiami, które zawarte są w przepisach szczegółowych.

W marcu tego roku odbyło się zebranie wiejskie, na które zaproszono przedstawiciela ZUO. Mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań, na które otrzymali odpowiedzi. Burmistrz Mariusz Olejniczak wielokrotnie rozmawiał na ten temat z Panią Ewą Bury, dyrektorką spółki i w trosce o lokalną społeczność ZUO International monitoruje potencjalne źródła przykrych zapachów, żeby je ograniczać lub eliminować. Systematycznie zleca zewnętrznym, niezależnym laboratoriom wykonanie pomiarów mających na celu monitorowanie jakości powietrza, wód podziemnych oraz hałasu, zarówno na terenie zakładu, jak również na obszarze mieszkalnym. Ponadto spółka przeniosła miejsce przygotowania bioodpadów do nowych boksów w głąb zakładu, kupiła też zamgławiacz mobilny, który wykorzystywany jest podczas procesów technologicznych. Ma on za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów. We wrześniu ub. roku spółka poinformowała też o planach rozbudowy sieci odgazowania składowiska z odzyskiem energii w kogeneracji, co zmniejszy wydzielanie nieprzyjemnych zapachów ze składowiska. Według przekazanych nam informacji zostało to już zrobione, a spółka czeka na odbiór inwestycji. Ponadto poinformowano gminę, że ZUO planuje wybudować kompostownię odpadów zielonych w nowej, zamkniętej technologii, co także pozwoli wyeliminować nieświeże zapachy towarzyszące procesom przetwarzania bioodpadów. Planowany termin realizacji to czerwiec 2024- wrzesień 2026 rok. Ponadto ZUO International podjęło współpracę ze środowiskiem akademickim w celu zbadania m.in. tego, skąd się bierze nieprzyjemny zapach w okresie, kiedy nie są prowadzone żadne procesy przetwarzania odpadów. Spółka chce poddać głębszej analizie ukształtowanie terenu, kierunki wiatrów oraz prowadzonych procesów. Badania te zostaną przeprowadzone po zakończeniu procesu odgazowywania składowiska, czyli w I kwartale 2024 r. Mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu wszystkich inwestycji, komfort życia mieszkańców pobliskich terenów znacząco się poprawi.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2024-04-19 09:57
Bardzo dobrze że spółka ZUO tyle robi dla złagodzenia nieświeżych zapachów. W Lidlu mieszkańców Kunowic już poznaje się po fetorze odzieży i tak dalej być nie może.
#2 Marek 01 2024-04-19 20:48
Sprawa ZUO została poruszona już 4 lata temu. Trudno jest mówić o zasadności informowania Burmistrza o uciążliwości wysypiska dla zdrowia mieszkańców choćby ze względu na to że nie posiada on żadnych kompetencji mających znaczenie dla ograniczenia działalności tego przedsiębiorcy. Sam na ostatnim spotkaniu o braku kompetencji w tym zakresie poinformował oficjalnie. Więc niezasadne jest kierowanie jakichkolwiek pytań do Burmistrza w tym zakresie, bo po co? Trudno jest też uwierzyć w to, że wysypisko śmieci funkcjonuje prawidłowo. Instytucje nadzorujące przeprowadzają kontrole które nic nie wnoszą. W Kunowicach unosi się zapach fetoru,w okolicznych wioskach również a instytucje piszą, że wszystko jest ok. Już niebawem fetor będzie odczuwalny wyraźnie też w Słubicach. Imisja fetoru prowadzi do utraty zdrowia i to jest istotne do zastanowienia się nad tym czy wysypisko powinno działać na tak dużą skalę.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.