Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Przetargi mieszkaniowe - dowiedz się, jak taniej kupić lokal

Chcąc kupić używane mieszkanie poniżej ceny rynkowej warto wziąć udział w przetargu. Na czym polega taki przetarg? Gdzie szukać informacji na ich temat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są przetargi mieszkaniowe?

Przetargi mieszkaniowe to licytacje, których przedmiotem, jak łatwo się domyślić, jest mieszkanie. Jak wspomniano we wstępie jest to okazja do tego, by nabyć nieruchomość poniżej ceny rynkowej. Kto organizuje przetargi mieszkaniowe? Otóż, tego typu licytacje są organizowane między innymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, czy jednostki samorządu terytorialnego. Z jakich powodów mieszkania trafiają na przetarg? Przyczyny mogą być różne, ponieważ są to między innymi nieruchomości należące do spółdzielni, które są licytowane po śmierci ich dotychczasowych najemców, czy mieszkania służbowe należące do spółki Skarbu Państwa.

Kto może kupić mieszkanie w drodze przetargu? Wiele w tym przypadku zależy od jego rodzaju, ponieważ organizowane są przetargi nieograniczone oraz ograniczone. W tych pierwszych udział może wziąć każdy, kto spełni wymogi formalne określone przez organizatora. W przetargu ograniczonym udział może wziąć natomiast konkretna grupa osób (np. pracownicy danej spółki, członkowie spółdzielni niezalegający z opłatami) bądź konkretne osoby mogą być wyłączone z udziału (np. pracownicy danej spółdzielni i ich rodziny).

Przetargi mieszkaniowe - gdzie szukać informacji na ich temat?

Jak już wspomniano, przetargi mieszkaniowe mogą być organizowane przez różne podmioty. W związku z tym warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ogłoszenie o organizacji przetargu musi znajdować się nie tylko w siedzibie organizatora (w ogólnodostępnym miejscu), ale zostać również opublikowane "w sposób zwyczajowo przyjęty". W praktyce oznacza to publikację ogłoszenia w lokalnej prasie bądź jej internetowym odpowiedniku. Szukając informacji o przetargach mieszkaniowych warto zatem skorzystać ze strony Listaprzetargow.pl, ponieważ znajdują się tam zawsze aktualne ogłoszenia o tego typu licytacjach organizowanych w całej Polsce. Co więcej, znaleźć można tam również ogłoszenia o przetargach, których przedmiotem są działki, całe budynki, lokale użytkowe, czy garaże.

Formalności związane z udziałem w przetargu mieszkaniowym

Zamierzając wziąć udział w przetargu mieszkaniowym trzeba spełnić wymagania określone przez organizatora licytacji. W związku z tym po przeprowadzeniu oględzin lokalu (w wyznaczonym przez organizatora terminie) należy skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, czyli opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. Jej uiszczenie jest warunkiem przystąpienia do licytacji, a w przypadku jej wygrania wadium zaliczane jest na poczet kwoty zakupu nieruchomości. Pozostali uczestnicy licytacji otrzymują zwrot wadium, a zwycięzca po dopłaceniu brakującej sumy zakupu może umówić się na podpisanie aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie własności mieszkania.

Podsumowując należy stwierdzić, że udział w przetargu mieszkaniowym to szansa na zakup tańszego mieszkania. Warto zatem śledzić ogłoszenia o organizowanych licytacjach, ponieważ udział w nich może być naprawdę opłacalny.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.