Zmniejszanie emisyjności budynków jest jednym z podstawowych założeń współczesnej polityki gospodarczej. Jedną z jej form jest termomodernizacja budynku, która przynosi jednocześnie ograniczenie emisji dwutlenku węgla do środowiska oraz szereg korzyści ekonomicznych dla właścicieli nieruchomości.
Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna to specjalny rodzaj benefitu przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli:
- domów jednorodzinnych,
- domów w zabudowie bliźniaczej,
- domów w zabudowie szeregowej,
którzy w danym roku podatkowym i przez kolejne dwa lata, dokonali w swoich nieruchomościach inwestycji, mających przyczynić się do zwiększenie efektywności energetycznej budynku. W zakres tych inwestycji wchodzi mi. in. Fotowoltaika Gorzów, która ogranicza zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł zewnętrznych. Kluczowym jednak w tym aspekcie jest wykazanie, że fotowoltaika przyczyniła się do redukcji zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu.
Ulga termomodernizacyjna – co możemy odpisać?
Termomodernizacja obejmuje wszystkie przedsięwzięcia, jakie mają na celu zwiększenie efektywności cieplnej budynku. Ulga przysługuje zarówno na materiały, jak i usługi – montaż, regulacje instalacji. Wśród materiałów, jakie można odliczyć od dochodu za dany rok podatkowy, w którym stosujemy ulgę termomodernizacyjną, można wymienić dociepleniowe materiały budowlane, instalację węzła celnego, pompę ciepła, jaką znajdziesz na www.esoleo.pl, kocioł na biomasę, kocioł gazowy lub kondensacyjny, materiały niezbędne do przyłączenia do sieci ciepłowniczej, stworzenia lub modernizacji instalacji grzewczej, instalacji ciepłej wody użytkowej fotowoltaikę i rekuperację wraz z osprzętem. W ramach usług, możliwe jest odliczenie: kosztów audytu energetycznego, analiz termograficznych, dokumentacji projektowych, prac z zakresu termomodernizacji, jak instalacja źródeł ciepła, fotowoltaiki, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
Ulga termomodernizacyjna w PIT 2024 – sposób rozliczenia
Ulga termomodernizacyjna jest rodzajem odliczenia od dochodu. Oznacza to, że wszelkie koszty poniesione na termomodernizację – do założonego na dany rok podatkowy progu maksymalnego, który aktualnie wynosi aż 53 tysiące złotych – odliczasz od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania). Kwotę wpisujesz w odpowiednią rubrykę w formularzu PIT, dodatkowo wypełnić musisz specjalny formularz przewidziany dla odliczeń od dochodu – w przypadku ulgi termomodernizacyjnej będzie to PIT.
Ulga termomodernizacyjna 2024 – ile możesz zyskać?
Forma ulgi termomodernizacyjnej jako odliczenia od dochodu zmniejsza uzyskany przez ciebie dochód w danym roku podatkowym, a zatem zmniejsza podstawę do obliczenia podatku. Jest to bardzo korzystne w szczególności w przypadku osób, które w rozliczeniach balansują na granicy dwóch progów podatkowych. Dzięki uldze termomodernizacyjnej zatem możesz zmniejszyć swój podatek lub uzyskać zwrot – w przypadku gdy wpłacona zaliczka na podatek przewyższać będzie kwotę podatku uzyskaną po odliczeniach związanych z ulgą termomodernizacyjną.
Rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej w PIT – o czym pamiętać?
Termomodernizacja, wobec której zastosowana ma zostać ulga termomodernizacyjną, musi być dokładnie udokumentowana. Pamiętać zatem należy, że każdy produkt, urządzenie i wykonana w ramach termomodernizacji usługa muszą być dokładnie rozpisane w fakturach zawierających dane osobowe właściciela nieruchomości, jaka podlegała termomodernizacji i jednocześnie osoby, które ulga termomodernizacyjna przysługuje. Dokumentacje przechowywać należy przez okres, w którym wykorzystanie ulgi może być skontrolowane przez Krajową Administrację Skarbową, a więc 5 lat.
Ulga termomodernizacyjna to sposób na dodatkowe zmniejszenie kosztów – jakże potrzebnych w dzisiejszych czasach – inwestycji w docieplenie nieruchomości i zredukowanie kosztów i emisyjności sposobu ich ogrzewania. Skorzystanie z niej jest dziecinnie proste i nie obwarowane większymi restrykcjami – warto zatem skorzystać i zainwestować w termomodernizację już dziś!
[artykuł partnerski]